କେବେ ଗଳି ଗଳି ବୁଲି ଶାଢ଼ୀ ବିକୁଥିଲା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଆଜି ସେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ, ଏମିତି ବି ବଦଳେ ଭାଗ୍ୟ…

ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରାୟ 4 ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସାଇକେଲରେ ଶାଢ଼ୀ ବାନ୍ଧି ଗଳି ଗଳି ବୁଲୁଥିବା ବିରେନ ବସାକଙ୍କର ଆଜି 50 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିରେନ କୁମାର ବସାକଙ୍କୁ ଜାଣି ନଥିବେ | କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବିରେନଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ନିଆରା ରେକର୍ଡ ଅଛି, ବାସ୍ତବରେ ସେ ଏକ 6-ୟାର୍ଡର ଶାଢ଼ୀରେ ରାମାୟଣର ସାତୋଟି ଖଣ୍ଡ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅଟନ୍ତି |

ଦାରିଦ୍ରରେ ବଢିଥିବା ବିରେନଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ତାଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ଶିଖରକୁ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଲା | କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ବିରେନ ଆଜି 50 କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତାର ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ଜାଣନ୍ତୁ ବିରେନ ବସାକଙ୍କ ସଂଗ୍ରାମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ

ଲଗାତାର ନିଜର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ସଫଳତାର ଦମରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବିରେନ କୁମାର ବସାକ ନିଜ ପୁରା କାହାଣୀ ନିଜେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସଫଳତା କିପରି ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେ କିପରି ଉଚ୍ଚତମ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି |

ବିରେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଖୋଲିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଥିଲା ଏବଂ ମୁଁ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କଲି | ମୁଁ କରିଥିବା ସମସ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଦାପି ନଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଆଜି ମୋର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଙ୍ଗ ଆଣିଛି | ବିରେନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ 1987 ରେ ନିଜର ଶାଢ଼ୀର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବିରେନ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଦୋକାନ ଆରମ୍ଭ କଲି, ସେତେବେଳେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ମୋ ସହିତ କାମ କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଧୀରେ ଧୀରେ କାମ କରି ଚାଲିଲି ଏବଂ ମୋର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା | ବିରେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ କମ୍ପାନୀରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 16000 ହାତ ତିଆରି ଶାଢ଼ୀ ବିକ୍ରି ହେଉଛି | ବିରେନଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ ଆଜି ପ୍ରାୟ 5000 ବୁଣାକାର ଏକାଠି କାମ କରନ୍ତି |

ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ବିତିଲା ପିଲାଦିନ

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବିରେନ କୁମାର ବସାକଙ୍କ ପୁରା ଜୀବନ ବହୁତ ଦାରିଦ୍ରରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ବିତିଲା, ସେ ଏକ ବୁଣାକାର ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନଥିଲା। ବାପାଙ୍କର ମାତ୍ର 1 ଏକର ଜମି ଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରୁ ସେ ନିଜ ପରିବାରର ଖାଦ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଚଳାଉଥିଲେ |

ବିରେନଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା ଯେ ସେ ବିରେନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇ ପାରିବେ, ତେଣୁ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ପିଲାଦିନରୁ ଶାଢ଼ୀ ବୁଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ବିରେନ କୋଲକାତାର ନାଡିଆ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ବୁଣାକାର ପାଖରେ ମାତ୍ର 2.5 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଶାଢ଼ୀ ବୁଣିବା କାମ କରୁଥିଲେ।

ଋଣ ନେଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବ୍ୟବସାୟ

ବିରେନ୍ ପ୍ରାୟ 8 ବର୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ହଠାତ୍ ସେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ | ବିରେନ ନିଜ ଘରକୁ 10,000 ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଧା ପକାଇ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଘର ବନ୍ଧା ପାକିଥିଲେ ସେଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟରେ ରଖିଲେ |

ବିରେନ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ସହିତ କୋଲକାତାରେ ଶାଢ଼ୀ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିଛି ବର୍ଷ ଧରି, ବିରେନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରହିଲା | କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆଗକୁ ବଢିଲା, ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି କେବଳ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ | ଏହା ପରେ ଏକ ସମୟ ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ ବିରେନ କୁମାର ବସାକ ଏବଂ ଭାଇମାନେ ଏକ ମାସରେ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ସହିତ ସମ୍ମାନିତ କରାଗଲା

ଶାଢ଼ୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିରେନ କୁମାର ବସାକ ଥରେ 6-ୟାର୍ଡର ଶାଢ଼ୀ ବୁଣିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଶାଢ଼ୀରେ ସେ ରାମାୟଣର ସମସ୍ତ ସାତୋଟି ଖଣ୍ଡ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ | ଏହି ମହାନ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରେନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ |

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବିରେନ୍ କୁମାର ବସାକ୍ ଏହି ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ 1 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଥିଲେ | ଏହି ଶାଢ଼ୀ 1996 ରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା | ସେ ଲିମ୍କା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ୍, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ୍ ଏବଂ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୟୁନିକ୍ ରେକର୍ଡରେ ନାମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର, ଜାତୀୟ ମେରିଟ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସନ୍ତ କବୀର ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଭାଇମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଗାଁରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଲେ

ବିରେନ କୁମାର ବସାକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ସହଭାଗିତା ଅଧିକ ଦିନ ତିଷ୍ଠି ପାରିଲା ନାହିଁ | କାରବାର 1 କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ବିରେନ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଗଲେ। ବିରେନ୍ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ନିଜର ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଗାଁରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ସେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ନାମ ବିରେନ ବସାକ ଆଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ରଖିଲେ। ସେ ହୋଲସେଲ ହାରରେ ବୁଣାକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଶାଢ଼ୀ କିଣିବା ଏବଂ ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ବିରେନ ସଫଳତାର ସିଡ଼ି ଚଢି ଚାଲିଲେ | ଆଜି ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ କାରବାର ପ୍ରାୟ 50 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିରେନଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଆଜି ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ଦେଉଛି |

Share Your Views In Comments Below

comments