ନଭେମ୍ବର 1 ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ, କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ, ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧତା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ, ମିଳିବ ଅନେକ ଲାଭ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶେଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ମାସଟି ପର୍ବର ମାସ ଅଟେ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ନଭେମ୍ବର 1 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଏବଂ ନଭେମ୍ବର 30 ରେ ଶେଷ ହେବ | ଏହି ପୁରା ମାସ ଉପବାସ ଏବଂ ତପ ର ବିଶେଷ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତି, ତେବେ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଯଦି ଏହି ମାସରେ କିଛି ସରଳ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆର୍ଥିକ ଅଗ୍ରଗତି କରେ ଏବଂ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ପାଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଏହି ସରଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଲାଭ ଦେବ |

ତୁଳସୀ ପୂଜା କରନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଲସୀର ପୂଜା କରିବାର ବିଶେଷ ନିୟମ ଅଛି, ତେଣୁ ଆପଣ ଏହି ମାସରେ ତୁଲସୀର ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ | ଏହି ମାସ ତୁଲସୀ ବିବାହ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ | ଆପଣ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଦୀପଦାନ କରିନ୍ତୁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଲସୀର ପୂଜା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ଲାଭ ପାଇଥାଏ।

ପ୍ରତିଦିନ ଦିୟନ୍ତୁ ଦୀପଦାନ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆପଣ ମନ୍ଦିର, ନଦୀ, ପୋଖରୀ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଦୀପଦାନ କରିନ୍ତୁ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁନ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ |

ଭୂମିରେ ଶୋଅନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଜଣେ ଭୂମିରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ମାସରେ ଭୂମିରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ମନରେ ଏକ ସତ୍ୟଭିତ୍ତିକ ଭାବନାର ବିକାଶ ହୁଏ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ |

ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାଇବା ନିଷେଧ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ଆପଣ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଥର ନରକ ଚତୁର୍ଥୀ ଦିନ ନିଜ ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ମାସର ବାକି ସମୟ ପାଇଁ ଆପଣ ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଡାଲି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଡାଲି ସେବନ କରିବା ନିଷେଧ ଧରାଯାଏ | କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ମୁଗ, ମସୁର, ମଟର ଏବଂ ରାଇ ଇତ୍ୟାଦିର ସେବନ ବିଲକୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଅନେକ ବ୍ରତ ପର୍ବ ଆସେ | ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମାସରେ ବ୍ରତ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ତପସ୍ୱୀ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଆପଣ କ୍ରୋଧ, ନିନ୍ଦା, ଉପହାସ କିମ୍ବା ବିବାଦରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ମାସରେ ଆପଣ ନିଜ ଶବ୍ଦ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖନ୍ତୁ | କାହାକୁ କଠୋର ଶବ୍ଦ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ବ୍ରମହାଚାରୀର ପାଳନ କରନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ, ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆପଣ ଏହି ମାସରେ ବ୍ରହ୍ମାଚର୍ୟ ପାଳନ ଆବଶ୍ୟ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାର ପାଳନ ନ କରନ୍ତି ତେବେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୋଷ ଲାଗେ ଏବଂ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଜୀବନରେ ଖରାପ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ |

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ନିୟମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଉପରେ ଦିଆଯାଇଛି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ସୁଖ ପାଇବ ଏବଂ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଲାଭ ପାଇବ | ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Share Your Views In Comments Below

comments