LIC ଦେଉଛି ମାଲାମାଲ ହେବାରେ ସୁଯୋଗ, ଦଶମ ପାସ ପିଲା ବି କରିପାରିବେ ମୋଟା ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର… ଖୁବ ସହଜ ଉପାୟ

ଯଦି ଆପଣ ଦଶମ ପାସ୍ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ଆରମ୍ଭ କରି ଆପଣଙ୍କର ରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଲାଇଫ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ (LIC) ରେ ଯୋଗଦାନ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି | LIC ଏଜେଣ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ | ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ସ୍ଥିର ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଘରେ ବସି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଆପଣ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ | LIC ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦଶମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ହ୍ରାସ କରିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ LIC ରେ ଯୋଗଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି |

ପାର୍ଟ କିମ୍ବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ବିକଳ୍ପ
LIC ସହିତ ଯୋଗଦାନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏହା ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ କିମ୍ବା ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଏଥିରେ ରୋଜଗାର କରିବାର କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ |

ଏକ LIC ଏଜେଣ୍ଟ ହେବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ?
ଏକ LIC ଏଜେଣ୍ଟ ହେବାକୁ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଅତିକମରେ ଦଶମ ପାସ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ 18 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ରଥମେ ଏଜେଣ୍ଟ ହେବାକୁ ହେଲେ ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା |
ତୁମର ନିକଟତମ ଶାଖା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କର ଏବଂ ସେଠାରେ ବିକାଶ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟ
ଶାଖା ପରିଚାଳକ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ନେବେ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ତୁମେ ଠିକ୍ ତେବେ ତୁମକୁ ତାଲିମ ପାଇଁ ବିଭାଗ / ଏଜେନ୍ସି ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯିବ |
ତାଲିମ 25 ଘଣ୍ଟା ଅଟେ | ଏହା ଜୀବନ ବୀମା ବ୍ୟବସାୟର ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ସଫଳ ସମାପ୍ତି ପରେ, ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (IRDAI) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରି ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବୀମା ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଏବଂ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ତୁମେ ଶାଖା ତରଫରୁ ଏକ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତୁମେ ତୁମର ବିକାଶ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଦଳର ଅଂଶ ହେବ |

କେଉଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ
6ଟି ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋ |
ଦଶମ ମାର୍କସିଟ୍ ର ଫଟୋ କପି |
ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍- ଭୋଟର ID, ଆଧାର କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ପାନ୍ କାର୍ଡ କପି |

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ

ଦକ୍ଷ ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତୁ |
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |
ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସୂଚନା ସହିତ ଅଦ୍ୟତନ ରଖନ୍ତୁ |
ବୀମା କମ୍ପାନୀ ସେମିନାରରେ ଯୋଗଦେବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ |
ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ସେୟାର କରନ୍ତୁ |
କମ୍ପାନୀ ଯେପରି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସମାନ ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଅନ୍ତୁ |

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ
LIC ଏଜେଣ୍ଟର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ସର୍ବଦା ଆକର୍ଷିତ ହେବା ଉଚିତ | କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପଡିବ |
LIC ଏଜେଣ୍ଟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାର ଭଲ ଦକ୍ଷତା ରହିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ କରିପାରିବେ।

Share Your Views In Comments Below

comments