8 ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ବେଳେ ହାସଲ କରିଲେ 31 ଡିଗ୍ରୀ, ପାଇଲେ ସରକାରୀ ଚାକିରି, ବନାଇଲେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ…

ଜେଲର ନାମ ଶୁଣି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି ଜେଲର ପରିବେଶ କିପରି ଥିବ? ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ବନ୍ଦୀମାନେ କ’ଣ କରୁଥିବେ? ଜେଲରେ ଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବିଚାର ଆସେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଏଦୀ ସମାନ ଅଟନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ଅପରାଧ କରିବା ପରେ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ କିଛି ପରିସ୍ଥିତି ହେତୁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଶୁଣି ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗୁଜୁରାଟର ଭାନୁ ଭାଇ ପଟେଲ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବାବେଳେ ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ଦ୍ୱାରା 8 ବର୍ଷରେ 31 ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜେଲରୁ ବାହାରିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଅଫର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଭାନୁଭାଇ ପଟେଲ ଗୁଜୁରାଟର। ସେ ଭବନଗର ତହସିଲର ବାସିନ୍ଦା। ସେ 8 ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରହି 31 ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ପରେ ସେ ଚାକିରି ପାଇଲେ। ଭାନୁ ଭାଇ ପଟେଲ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ପାଠ ଛାଡିଲେ ନାହିଁ | ସେ 5 ବର୍ଷରେ 23 ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଲେ | ସେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ବିଜେଡି ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ଏମବିବିଏସ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରି ମେଡିକାଲ ଡିଗ୍ରୀ ପାଇଁ 1992 ରେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଥିଲେ ଯିଏ ନିଜ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରୁଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ସେ ଫରେନ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରେଗୁଲେସନ ଆକ୍ଟ (FERA) ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା, ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ 10 ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଜେଲରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଅଟକି ନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ଆମ୍ବେଦକର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ।

ଭାନୁ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ ଅନେକ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ତାଙ୍କ ନାମ ଲିମ୍କା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାପିତ ଅଛି, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ତାଙ୍କ ନାମ ଏସିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ, ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ, ୟୁନିଅନ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ, ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ରେକର୍ଡ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପିତ ଅଛି। ଭାନୁ ଭାଇ ପଟେଲ ଏକ ବହି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି Behind bars and beyond | ସେ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି | ଏହି ପୁସ୍ତକ ଗୁଜରାଟୀ, ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଅଛି | ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଏବଂ ଜେଲର ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି |

ତେବେ ଦେଖାଯାଏ ତ ଭାନୁ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୀବନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଧାରଣ ଅଟେ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ମିଳେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଭାନୁ ଭାଇ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ଅନେକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ମିଳିଛି | କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ ଅନେକ ଆୱାର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ବହୁତ ପ୍ରଶଂସନୀୟ |

Share Your Views In Comments Below

comments