ଏବେ ଆଉ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସକୁ ଚକମା, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଇ-ଚାଲାଣର ବଦଳୁଛି ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ…

ରାସ୍ତାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କିଛି ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଳନ କର, ତେବେ ଆପଣ ରାସ୍ତାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଗାଡି ଚଲାଇ ପାରିବ | ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ଖବରକାଗଜରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ ପଢୁଥିବେ କିମ୍ବା ଶୁଣିଥିବେ | ପ୍ରାୟତ ଲୋକଙ୍କ ଅବହେଳା କିମ୍ବା ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ପାଳନ ନକରିବା ହେତୁ ଏହିପରି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟେ | କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ନିୟମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କାର୍ କିମ୍ବା ବାଇକ୍ ଚଳାଇବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ନକଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ରଖନ୍ତି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସକୁ ଚକମା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ତୁରନ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର ସୁବିଧା ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ନକଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେଖାଇ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସରୁ ବଞ୍ଚିଯାଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଖରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିବ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସକୁ ଚକମା ଦେବା ହେବ ଅସମ୍ଭବ

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଉଛୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ 1989 ରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ସମସ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଇ-ଚାଲାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗାଡି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଏକ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ରଖାଯିବ । ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଇ-ଚାଲାଣ ସମେତ ଯାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଅକ୍ଟୋବର 1, 2020 ଠାରୁ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଗାଡିର ଦଲିଲ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭେଳିଡ଼ ଥିବା ଗାଡିର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ ହେଲେ ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମାଗାଯିବ ନାହିଁ।

ଲାଇସେନ୍ସ ସୂଚନା ପୋର୍ଟାଲରେ ଅପଡେଟ୍ ହେବ

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଇସେନ୍ସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସର ଅଯୋଗ୍ୟ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ବିବରଣୀ ପୋର୍ଟାଲରେ ରେକର୍ଡ ହେବ ଏବଂ ସମୟ ସହିତ ଏହି ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଅପଡେଟ୍ ହେବ।

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ 1989 ରେ କରାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ମୋଟର ଯାନ ନିୟମାବଳୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲ ତଦାରଖ କରାଯିବ | ଅକ୍ଟୋବର 1 ରୁ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ଇ-ଚାଲାଣ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯିବ | ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗାଡି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଲାଇସେନ୍ସ, ପ୍ରଦୂଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସକୁ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରାଫିକର ସମସ୍ତ ନିୟମ ପାଳନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ସୁବିଧା ହୋଇଛି କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଡି କାଗଜପତ୍ର ନ ଦେଖାଇଲେ ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଚାଲାଣ କଟାଯାଏ ଏବଂ ଗାଡିର ମାଲିକ ଚାଲାଣ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ପରିବହନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଟିକସ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ |

Share Your Views In Comments Below

comments