ଅଧା ରାତିରେ ପୋଲିସ ବାବୁ ଅଟକାଇ ଦେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗାଡ଼ିକି, ପରଦିନ ସକାଳେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ କରିଦେଲେ ଏମିତି କାମ…

ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଦିନରାତି ଡ୍ୟୁଟିରେ ଅଛନ୍ତି। ନିରାପତ୍ତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଗାଡି ମଟର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ | ଯଦିଓ ପୋଲିସ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଗାଡି ଯାଞ୍ଚ କରିବାରେ କୌଣସି ଭୟ ନକରି କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କଥା ଆସେ ସେତେବେଳେ ପୋଲିସ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାରକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ସାହସ କରେ ନାହିଁ। ଯଦି ପୋଲିସ କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାରକୁ ଅଟକାଇଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହେବ, ସେ କେବଳ ପୋଲିସକୁ ଜଣା| ଆଜିକାଲି, ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଗାଡି ଅଟକାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ବିତର୍କ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ଏକ ମାମଲା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବଦଳାଇ ଦେବ | ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଘଟିଛି ଯେ ଗ୍ୱାଲିଅର ପୋଲିସର କିଛି ପୋଲିସ ରାତିରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମାନ ସିଂ ଟୋମରଙ୍କ କାରକୁ ଅଟକାଇ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗାଡି ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ପରଦିନ ମନ୍ତ୍ରୀ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ତାଙ୍କ କାରକୁ ଅଟକାଇଥିବା ପୋଲିସଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ସମଗ୍ର ବିଷୟ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ

ଶନିବାର ରାତିରେ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମାନ ସିଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଅନେକ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ। ବାଟରେ ହାଜିରା ପୋଲିସ ତାଙ୍କ କାରକୁ ସିଟି ବ୍ଲକରେ ଅଟକାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗାଡି ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା। ପୋଲିସର ଏହି ସାହସ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ମନ୍ତ୍ରୀ ସାହବ ତାଙ୍କ କାରକୁ ଅଟକାଇବା ଉପରେ ରାଗି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ସମ୍ମାନିତ

ମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଲିସଙ୍କ ଏହି ଶୈଳୀରେ ଏତେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଚେକିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତତା ପ୍ରଶଂସନୀୟ, କିନ୍ତୁ ଗାଡି ଯାଞ୍ଚ ନାମରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବେ କୌଣସି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ ନକରିବାକୁ ସେ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ମନୋଜ କୁମାର ଶର୍ମା ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଗ୍ୱାଲିଅର ଅଧୀକ୍ଷକ ଅମିତ ସାଙ୍ଗୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉପାୟରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏସପି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉତ୍ସାହକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମନ ସିଂ ତାଙ୍କ ସରଳତା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଖବରରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ଥରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ କିଛି ପୋଲିସକୁ ଡରାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଖବର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ସହ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ପୋଲିସଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମାନ ସିଂ ପୂର୍ବରୁ ମଇଳା ଡ୍ରେନ୍ ସଫା କରୁଥିବା ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ। ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments