ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରଲ ହେଇଥିବା ଏହି ପିଲାର ଫୋଟୋ ଦେଖିକି, IAS ଅଧିକାରୀ ବି ହେଇଗଲେ ଇମ୍ପ୍ରେସ, କହିଲେ- ଏ ପିଲା ଦିନେ

ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନରେ ପଢିବା, ଲେଖିବା ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବାର ସୁଯୋଗ ଥାଏ | ତଥାପି, ଆମେ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ଉଠାଉନାହୁଁ | ଆମେ ଆରାମଦାୟକ ଘରେ ଆରାମଦାୟକ ସୋଫାରେ ବସିବା, ଏସିରେ ପଢିବା ଏବଂ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥାଉ | କିନ୍ତୁ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଏଠାରେ ପଢିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଟିଭି, ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି |

ଅନ୍ୟ ପଟେ, କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦାୟିତ୍ବ ମଧ୍ୟ ପାଇଥା’ନ୍ତି | ତଥାପି, ସେମାନେ ଦୁଇଟି ଜିନିଷକୁ ଏକତ୍ର ଫିଟ୍ କରନ୍ତି | ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଭଲ ସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଶିଶୁର ଚିତ୍ର ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଏହି ଫଟୋରେ ପିଲାଟି ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ପନିପରିବା ବିକ୍ରି କରି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |

ଶିଶୁର ନାମ ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢନ୍ତି | ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ଚତୁରର୍ବେଦୀ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ପଢୁଥିବା ଶିଶୁର ଏହି ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ଫଟୋ ସେୟାର କରିବାବେଳେ ସେ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ‘ଯେଉଁଠାରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଥାଉ, କିନ୍ତୁ ଜଳୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକ…’


ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ 28 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲାଇକ୍ ଏବଂ ତିନି ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରିଟ୍ୱିଟ ମିଳିଛି। ଯିଏ ଏହି ପିଲାକୁ ଦେଖେ ପ୍ରଶଂସା ବିନା ରହିପାରେ ନାହିଁ | ଲୋକମାନେ ଏହି ଛବି ଉପରେ ଭିନ୍ନ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | କେହି ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଶୁର ଆବେଗ ଦେଖିବା ପରେ ଅନୁଭବ ହୁଏ ଯେ ସେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ହେବେ । ସେହି ସମୟରେ କେହି ଜଣେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଏହିପରି ପିଲାମାନେ ବଡ ହୋଇ ପରିବାରର ନାମକୁ ଆଲୋକିତ କରନ୍ତି |ଏଥି ସହିତ କିଛି ଲୋକ ଏହି ସର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନୀତିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।


ଏହି ଫଟୋକୁ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ଉଠାଇଛନ୍ତି।


ବାଃ, କି କଥା….


ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଚିତ୍ର ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କ’ଣ?

Share Your Views In Comments Below

comments