OMG ଅଜବ ଧନ୍ଦା: 13 ବର୍ଷର ଯୁବତୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କରାଯାଉଛି ଜବରଦସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ଆଉ ତାପରେ …

ଦୁନିଆ ଆଜି ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏହା ମାନବଜାତି ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବିଷୟ। ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସମାନତାର ଦାବି କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁନିଆରେ ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଉପଭୋଗ୍ୟ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା ହେଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କେହି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏକାକି ନିଜ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନାଇଜେରିଆର ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ | ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏଠାରେ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଅସୁବିଧା କାହାଠାରୁ ଲୁଚି ରହିନାହିଁ ବରଂ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ | ନାଇଜେରିଆର ଗରିବ ପରିବାରର ଯୁବକ ଯୁବତୀମାନେ ଜବରଦସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ଅଟନ୍ତି | ଲଜ୍ଜାଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏଠାରେ ଅଳ୍ପ ବୟସର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭବତୀ କରାଯାଏ | ଯେପରି ସେମାନେ ମଣିଷ ନୁହଁନ୍ତି, ଗୋଟେ ଗୋଟେ କୁକୁଡ଼ା କିମ୍ବା ଛେଳି | ବାସ୍ତବରେ, ନାଇଜେରିଆରେ, ଏହିପରି ମାଫିଆମାନେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଛୋଟ ଝିଅମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତି |

ଝିଅଟି 13 ବର୍ଷ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେ ଜବରଦସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ କରିଦିଅନ୍ତି | ଏହି ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ, ଏହି ମାଫିଆମାନେ 13 ରୁ 18 ବର୍ଷର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର କରନ୍ତି | ଗର୍ଭବତୀ ହେବାକୁ, ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଯାଏ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ମହିଳାମାନେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ |

ସେହି ମହିଳାମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କିଣିବା ପାଇଁ ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କୁ କିଣି ନେଇଯାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କଠାରୁ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରାନ୍ତି | ନାଇଜେରିଆରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଶିଶୁ ଚାଷ କୁହାଯାଏ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ, ଏଠାରେ ପିଲା ଚାଷ କ୍ରମେ ବଢ଼ିଚାଲୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି |

ନାଇଜେରିଆରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟର ଚାହିଦା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଅସୁସ୍ଥ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ମଧ୍ୟ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିପାରିବେ। ନାଇଜେରିଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାକୁ ଗର୍ଭପାତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସାନ ବୟସର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମା ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments