ଅନଲକ 5.0ରୁ ଉଠିଲା ପରଦା, ସିନେମା ହଲ ସହ ଏବେ ଏହି ସବୁ ସୁବିଧାର ନେଇପାରିବେ ମଜା… ଏବେ ଆଉ ରହିବନି କିଛି…

ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଏବଂ ଲକଡାଉନର ସମୟ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଅନଲକ୍ -4 ବର୍ତ୍ତମାନ 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ସେଥିରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଛାଡ କରାଯାଇଥିଲା, କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅନଲକ -5 ଯାହା ଅକ୍ଟୋବର 1 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସେଥିରେ ସରକାର ଆହୁରି ଅଧିକ ଛାଡ଼ ଦେଇପାରନ୍ତି |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅନଲକ-5 ପାଇଁ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି, ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସିଜନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନଲକ-5 ରେ ଆହୁରି ଛାଡ଼ ଦେଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି | ସରକାର ଧୀରେ ଧୀରେ ସମସ୍ତ ଗତିଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା।

ଅନଲକ-5 ରେ ଖୋଲିବ ସିନେମାହଲ

ଅନଲକ-5 ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସିନେମାହଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ଧାଡିର ଗୋଟିଏ ସିଟ ଛାଡିକି ଦର୍ଶକ ବସିବେ ଏବଂ’ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଟକୁ ଖାଲି ରଖା ଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସୋସିଆଲ ଦିଷ୍ଟେନ୍ସ ମେଂଟେନ ହୋଇପାରିବ | 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ କେବଳ ଓପେନ ଏୟାର ଥିଏଟର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ସେଠାରେ “ସମାନ ଅକ୍ଟୋବର 1 ରୁ ଆର ସିନେମା ହଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ଏହା ସହିତ ସିନେମା, ସଙ୍ଗୀତ, ଡାନ୍ସ, ଗୀତ ଏବଂ ମ୍ୟାଜିକ୍ ସୋ’ରେ ସର୍ବାଧିକ 50 ଜଣଙ୍କୁ ଏକାଠି ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ କୋଭିଡ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଅନଲକ-4 ରେ ସରକାର ସଲୁନ୍, ଜିମ୍ ବ୍ୟତୀତ ମଲ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା | ଅକ୍ଟୋବର 1 ରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଆରାମ କରାଯାଇପାରେ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଲକଡ଼ଉଁ ଏପରି କରାଯିବା ଉଚିତ ଯେ କୋରୋନା ରୋକିବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ ନ ହେଉ ଏହି କାରଣରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସମସ୍ୟା ଆସିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କୋରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ କ୍ଷତି ହୋଇଛି

କୋରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବିତ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟେ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର। କୋରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନଲକ 5 ରେ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି । ହୋଟେଲଗୁଡିକ ପୁନର୍ବାର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | ନିକଟରେ ତାଜମହଲ ସମେତ କିଛି ‘ପର୍ଯ୍ୟଟକ’ ସ୍ଥାନ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବରରେ କେରଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ପୁଣି ଖୋଲାଯାଇପାରେ | ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ -19 ନିଷେଧାଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ସିକ୍କିମ୍ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ

9ବମ ରୁ 12 ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଆସନ୍ତା ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ‘ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀର’ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଅଧିକ ଛାଡ ଦିଆଯାଇପାରେ।

Share Your Views In Comments Below

comments