ଏଠିକାର ମହିଳାମାନେ ସବୁବେଳେ ରହିଥାନ୍ତି ଯୁବ, 65 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦିୟନ୍ତି ଛୁଆକୁ ଜନମ, ଏମିତି କଣ ଅଛି ଏ ଜାଗାରେ …

ପାକିସ୍ତାନର ଦୂର ଉତ୍ତରରେ, ହୁଞ୍ଜା ନାମକ ଏକ ସହର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଅତି ସରଳ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି ଏବଂ ସରଳତା ହସ ଏବଂ ଯୋଗ ସେମାନଙ୍କ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜୀବନର ରହସ୍ୟ ପାଲଟିଛି | ଯଦିଓ ହୁଞ୍ଜା ସହରର ଲୋକମାନେ ପାହାଡ଼ରେ ରୁହନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ “ବାଦୋ କି ବାଦି” ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ଯେଉଁମାନେ ତୀର ସହିତ ସମାନ ଅଟନ୍ତି”।

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏପରି ଜିନିଷ ଯାହା ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏପରି ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଟିଭି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରଭେଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେମାନେ କୌଣସି ମୋଟର କାର୍ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେପରି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତେଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଦୁନିଆରୁ ପଛୁଆ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲୋକମାନେ କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ବିନା ଅତି କମରେ 100 ବର୍ଷ ବଞ୍ଚନ୍ତି, ଏବଂ 165 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ କର୍କଟ, ଟ୍ୟୁମର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ |


ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ମହିଳାମାନେ 65 ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରନ୍ତି, କାରଣ ହୁଞ୍ଜା ସହରର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ମଣିଷ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଲୋକମାନେ 0 ° C ରେ ବରଫ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ଲୋକମାନେ କେବଳ ସବୁଜ ଏବଂ ଫଳ ଖାଇଥାନ୍ତି, କଞ୍ଚା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ତେଲ ବିହନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ଛେନା ଏବଂ ବାର୍ଲି, ଲେମ୍ବୁ, ଅଣ୍ଡା, କ୍ଷୀର ଆଦି ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

Share Your Views In Comments Below

comments