ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଉପାୟ ବଦଳାଇ ଦେଲା ଏହି ନବମ ପାସ୍ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଲୋକର ଭାଗ୍ୟ, ଏବେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି15 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବାଳକ ଯିଏ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପରି ଦିନେ କ୍ଷେତରେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲା ​​ଆଜି ଚାରି ବର୍ଷର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ମୁଙ୍ଗା ଚାଷ କରି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିଛି। ଏଥି ସହିତ ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୃଷକ ତାଙ୍କ ଚାଷ ଜମିରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ହଜାର ହଜାର କୃଷକ, ବିଶେଷ କରି ମରୁଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ ମରାଠୱାଡା, ରୁଣରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରତିବର୍ଷ 15 ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି |

ଦିନେ କୃଷକ ଗଣେଶ କୁଲକର୍ଣ୍ଣି ବାଲାସାହେବଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ଡାକି ମୁଙ୍ଗା ଚାଷ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କଲେ। ଯେତେବେଳେ ବାଲାସାହେବଙ୍କ ମୁଙ୍ଗା ମଞ୍ଜି ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନଥିଲା, ଗଣେଶ କୁଲକର୍ଣ୍ଣି ତାଙ୍କୁ ଚାରି ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଠାରେ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ। ବାଲାସାହେବ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଙ୍ଗା ଚାଷରୁ 50 ହଜାର ଲାଭ କରିଥିଲେ, ପରେ ସେ ଏହାକୁ ଚାରି ଏକର ଜମିରେ ବୁଣିଲେ| ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଏକ ନର୍ସରୀ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଏଠାରୁ ସେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଯୋଗାନ୍ତି | ବାଲାସାହେବ ଏହି ଚାଷରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 15 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର ଏକ କୁଟୀର ଥିଲା, ସେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ବଙ୍ଗଳା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି | ବଙ୍ଗଳା ଉପରେ ଥିବା ମୁଙ୍ଗା ହାତରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମାନେକେନ୍ ଅଛି | ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ମୋତେ କୋଟିପତି କରିଥିବା ମୁଙ୍ଗା ଫସଲକୁ ମୁଁ କିପରି ଭୁଲି ପାରିବି? ବାଲାସାହେବ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୁଙ୍ଗା ଚାଷ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଅନେକ କୃଷକ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବାଲାସାହେବ ରାଜ୍ୟରେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଭଲ ଲାଭ ଚାଷ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ବସନ୍ତରାଓ ନାୟକ ପ୍ରତୀଥାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଡ୍ରିମ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସେ ମୁଙ୍ଗା ଚାଷରୁ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି | ବାଲାସାହେବ ସମ୍ମାନ ସହିତ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କଠାରୁ ଉନ୍ନତ ବିହନ କିପରି ଉତ୍ପାଦନ କରିବେ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ତିନୋଟି ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ବାଲାସାହେବ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଛନ୍ତି, ସେ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 1 ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ମାରାଥବାଡାର ହଜାର ହଜାର କୃଷକ, ବିଶେଷକରି ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। କୃଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାଲାସାହେବ ପାଟିଲ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଉଦାସୀନ ଜୀବନରୁ ବଂଚାଇ ଥିଲେ, ପୂର୍ବରୁ ଋଣ ସହିତ ଚାଷ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

Share Your Views In Comments Below

comments