ନଭେମ୍ବର 1 ରୁ ଲାଗୁହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ସବୁ ବଡ ନିୟମ, ଏବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ନଚେତ ପଛରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବେ, SBI ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଦଳିଲା ଏହି ନିୟମ

ନଭେମ୍ବର 1 ତାରିଖରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅନେକ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଯାହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ପଡିପାରେ | ନଭେମ୍ବର ପରଠାରୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନଭେମ୍ବର ପରଠାରୁ କଣ କଣ ବଦଳିବ |

ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ର ଗ୍ରାହକ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଡିସେମ୍ବରରୁ ସୁଧର ସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ | ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କର ‘ନିଷ୍ପତ୍ତି’ ଅଟେ | ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତି ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ 42 ନିୟୁତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ଅକ୍ଟୋବର 9 ର ଏସବିଆଇର ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ସୁଧ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ 0.25% ହ୍ରାସ ହୋଇ 3.25% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜମା ରେ ଜମା ସୁଧ ହାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି |

ସୁଧକୁ 3.25 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି | ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ‘ଜମା’ ହାରକୁ ‘ଜମା ସୁଧ ହାର’ ରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ 3 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ PSU ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ‘ଟାଇମ୍ ଟେବୁଲ୍’ ମଧ୍ୟ ବଦଳିପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ହିଁ ଖୋଲିବ ଏବଂ ବନ୍ଦ ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କର ସମୟ 10ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 5ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା କାରବାର ଅବଧି 3:30 PM ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଅଛି |

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକର ନୂଆ ନିୟମ ବ୍ୟାଙ୍କ କମିଟି ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ନଭେମ୍ବର 1 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସମୟ ପାଇଥିଲେ | ନୂତନ ଟାଇମ ଟେବୁଲ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସକାଳ 9 ଟାରୁ ଖୋଲିବ ଏବଂ 4ଟା ରେ ବନ୍ଦ ହେବ | କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ 9ଟାରୁ ଖୋଲା ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ 3ଟାରେ ବନ୍ଦ ହେବ |

Share Your Views In Comments Below

comments