He Prabhu ! ବାହାଘର ମଝିରେ କନିଆଁ ଘର ଲୋକ କହିଲେ ବନ୍ଦ କର ବାହାଘର, ବର କନିଆଁ ଦୁହେଁ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଆଟନ୍ତି… ତାପରେ ସେଠି…

ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହୁଏ, ସେଥିରେ କିଛି ହୋଇପାରେ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​| ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଦୁଇଟି ଫେରା ପରେ ବିବାହ ବାତିଲ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ବରକୁ ବିନା କନିଆରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ପଡିଲା | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ବିଶେଷ ରହିଛି !

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗ୍ୱାଲିଅରର ଇସାଗଡର ​​ଓଡିଲା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଥିଲା ​​ଯାହା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦୁଇମାସ ଧରି ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ପରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା ​​| କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିବାହ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପରେ ମଧ୍ୟ ବର ଏବଂ କନିଆ ବିବାହ ପାଇଁ ମଣ୍ଡପରେ ବସିଥିଲେ, ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସାତ ଫେରା ସମାପ୍ତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ବିବାହ ବାତିଲ ହେଲା। ବିବାହ ବାତିଲ ହେବା ପରେ ବର ଏବଂ କନିଅର ପରିବାର ପରସ୍ପରକୁ ଅଲଗା ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

କନିଆ ପକ୍ଷ ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ପାଇଁ ମଣ୍ଡପ ସଜାଯାଇଥିଲା, ବର ଏବଂ କନିଆ ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲେ। ବିବାହ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମାରୋହ କେବଳ ଦୁଇ ଫେରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା | ଦୁଇ ଫେରା ପରେ କନିଆ ପକ୍ଷ ବିବାହ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ। କନିଆ ପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅର ଗୋଟିଏ ନକ୍ଷେତ୍ର, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉଭୟ ଭାଇଭଉଣୀ, ତେଣୁ ବିବାହ ବାତିଲ ହେଲା | ଝିଅ ପକ୍ଷ ଏହି ମାମଲାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ଯୋଡ଼ା ନକ୍ଷେତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି।

ଝିଅ ପକ୍ଷର ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ପୁଅର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଜିପ୍ ଏବଂ ବସ୍ ଯୋଗେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିନାହୁଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଲୋକମାନେ ବିବାହ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଟ୍ରକ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ହୋଇଥିଲା ଯାହାକୁ ଝିଅ ପକ୍ଷ ପସନ୍ଦ କରିନଥିଲେ | ବିବାହ ବାତିଲ ହେବା ପରେ ପୁରା ମାମଲା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିବାହ ବାତିଲ କରିବା ପରେ ଝିଅ ଘର ଟ୍ରଲିରୁ ସମସ୍ତ ଯୌତୁକ ସାମଗ୍ରୀ କାଢି ଦେଇଥିଲେ।

ବରର ପକ୍ଷ କହିଛି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ଜିପ୍‌ରେ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଆମର ବଜେଟ୍‌ ହୋଇନଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମେ ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟ୍ରକରେ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ଆଣିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ତାହା ସେମାନଙ୍କର ପସନ୍ଦ ହୋଇନଥିଲା। ତେବେ ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ, କିନ୍ତୁ ଝିଅ ପକ୍ଷ ଏହି ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ନୁହଁନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments