ବାଇକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଭାସିଲା ପାଣିରେ, ବର୍ଷାରେ ଏମିତି ହେଇଯାଇଛି ଏହି ବଡ ସହରର ଅବସ୍ଥା… ଦେଖନ୍ତୁ

ତେଲେଙ୍ଗାନାର ରାଜଧାନୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ଧରି ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହଉଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ସହରର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଣ୍ଠୁରୁ ଅଧିକ ପାଣି ଭରିଯାଇଛି | ବାଇକ ଠାରୁ କାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ପାଣିରେ ଭାସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକରେ ବନ୍ୟା ପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି | ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏତେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ କରିଦେଇଥିଲା ଯେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଣିରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ଡଙ୍ଗାଗୁଡ଼ିକୁ ଆଣିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ପାଣିରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା (SDRF) ଦଳ ଉଦ୍ଧାର କରିଲା । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ବର୍ଷା ହେତୁ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇଛି | ବୁଧବାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 20 ସେମିରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

SDRF ଦଳ ଡଙ୍ଗାରେ କରୁଛି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରାଜପଥରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ଆସିଯାଛି | ହ୍ରଦରେ ବନ୍ୟା ହେତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପଡିଛି। ଦମଇଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କାର ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 11 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି। SDRF ଦଳ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି | ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ଡଙ୍ଗାରେ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ପଡୁଛି |

ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ହେଉଥିବା ଲଗାତାର ବର୍ଷାରେ ବନୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଭରିବାରୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘର ଓ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପାଣି ଭରିଯାଇଛି । ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାରୀ ମସିନରୀକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସଜାଗତା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅପିଲ କରାଯାଉଛି।


ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ତେଲେଙ୍ଗାନାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୋମଶ କୁମାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ସମସ୍ତ କଲେକ୍ଟର, ପୋଲିସ କମିଶନର, ଏସପି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି – ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଡିଜିପି ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଫୋନ୍ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାରୀମାନେ ଟେଲି କନ୍ଫରେନସ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ରୁହନ୍ତୁ | ନିମ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ କୋଜିକୋଡ ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ବୁଧବାର ଦିନ ପାଇଁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (IMD) ବୁଧବାର ଦିନ ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍, କୋଲାମ ଏବଂ ପଠନମାଥୀଟାରେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି। ତ୍ରିସୁର, ପଲକ୍କଡ, ମଲପୁରମ, କୋଜିକୋଡ, ୱାୟାନାଡ, କନ୍ନୁର ଏବଂ କାସାରାଗୋଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୁରୁବାର ପାଇଁ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments