ଗୋବରରୁ ଆସିଲା ଗୋବରରେ ତିଆରି ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ରଙ୍ଗ, ଘରେ ଲଗେଇଲେ ମିଳିବ ଏମିତି ଲାଭ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

ଖାଦି ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଶିଳ୍ପ ଆୟୋଗ (KVIC) ଦ୍ୱାରା ଖାଦି ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି | ଏହି ରଙ୍ଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରାସାୟନିକ ମୁକ୍ତ | ଏହି ରଙ୍ଗ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷ ଏବଂ ଗାଇ ଗୋବର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି | ଖାଦି ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଶିଳ୍ପ ଆୟୋଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପେଣ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ଗୋବର ଏବଂ ଏହି ପେଣ୍ଟକୁ ଘରେ ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ପେଣ୍ଟ ଖାଦି ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଶିଳ୍ପ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚିତ ହୋଇଛି। ଏହି ପେଣ୍ଟକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ରଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ, ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଅଣ-ବିଷାକ୍ତ ରଙ୍ଗ ଅଟେ |


ଗାଇ ଗୋବର ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ରଙ୍ଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମଧ୍ୟ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଦୁର୍ଗନ୍ଧହୀନ ଏବଂ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏହି ପେଣ୍ଟ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।

ସୋମବାର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି, ‘ଖାଦି ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଦୁଇଟି ରୂପରେ ଉପଲବ୍ଧ, ପ୍ରଥମଟି ଡିଷ୍ଟମ୍ପର୍ ପେଣ୍ଟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏମୁଲେସନ ପେଣ୍ଟ। ଖଦି ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗର ଉତ୍ପାଦନ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଧାରଣା ସହିତ ଜଡିତ | ପେଣ୍ଟଟି ଫଙ୍ଗିସାଇଡ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ସହିତ ସୀସା, ମର୍କୁର, କ୍ରୋମିୟମ୍, ଆର୍ସେନିକ୍, କ୍ୟାଡମିୟମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାରୀ ଧାତୁରୁ ମୁକ୍ତ |

ଏହି ରଙ୍ଗ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବ | ପେଣ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲ ଭାବରେ ଗାଇ ଗୋବର ବ୍ୟବହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ କୃଷକ ଏବଂ ଗୌଶଲମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ଆୟ ପାଇବେ। ଏହା କୃଷକ ଏବଂ ଗୌଶଲମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ 30,000 ଟଙ୍କା ଆୟ କରିବ | ଏହି ରଙ୍ଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏଥିରେ ଭାରୀ ଧାତୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ |

3 ଟି ଜାତୀୟ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି | ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟ ହାଉସ, ମୁମ୍ବାଇ, ଶ୍ରୀ ରାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଫର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟ ହାଉସ୍, ଗାଜିଆବାଦ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଏହି ପେଣ୍ଟରେ ସୀସା, ମର୍କୁରୀ, କ୍ରୋମିୟମ୍, ଆର୍ସେନିକ୍, କ୍ୟାଡମିୟମ୍ ପରି ଭାରୀ ଧାତୁ ନାହିଁ |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଖାଡି ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଶିଳ୍ପ ଆୟୋଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲ ଭାବରେ ଗୋବରର ବ୍ୟବହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ କୃଷକ ଏବଂ ଗୌଶଲଙ୍କଠାରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଆୟ କରିବ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଗୋବର ଦୀପ ବଜାରକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ଦୀପଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା | ଏଥିସହିତ ଗୋବରରେ ତିଆରି ପେଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଣାଯାଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments