ସାଙ୍ଗ ହେବ ତ ଏମିତି, ଚାଳ ଘରେ ରହୁଥିବା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ନ ପାରିକି ସ୍କୁଲ ସାଙ୍ଗମାନେ ଉପହାରରେ ଦେଲେ ନୁଆ ଘର…

କୁହାଯାଏ ବନ୍ଧୁତା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଖାସ ସମ୍ପର୍କ | ବନ୍ଧୁ ବିନା ଜୀବନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ଖୋଜିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଯଦିଓ ଅନେକ ଲୋକ ଜୀବନର ଚାଲ ବାଟରେ ଦେଖା ହୋଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ହୃଦୟରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ବନ୍ଧୁତା ସହଜରେ ହୋଇଯାଏ କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ମିଳେ ନାହିଁ | ସ୍କୁଲ ସମୟରେ ଆମର ଅନେକ ସାଙ୍ଗ ଥିଲେ | ବୋଧହୁଏ ଆଜି ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସେମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ସମୟର ସମସ୍ତ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିନଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଯିଏ ଯିଏ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ କୁହାଯାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ପ୍ରକୃତ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କହିବେ ୱା ! ଯଦି ବନ୍ଧୁତା ହେବ ତଃ ଏହିପରି ହେବ। ” ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବନ୍ଧୁମାନେ ସମୟ ବଢିବା ସହିତ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟର କିଛି ବନ୍ଧୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଜି କହିବୁ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁତା ନିଭାଇଛନ୍ତି |

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କୁହାଯାଉଛି ଯେ 44 ବର୍ଷୀୟ ମୁଥୁ କୁମାର ଏକ ଟ୍ରକ ଚଲାଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲେ | ଲକ ଡାଉନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ 10,000 ରୁ 15,000 ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ନାସମାନ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ କେବଳ 1-2 ହଜାର ରୋଜଗାର ହୋଇପାରୁ ଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡିଥିଲା। ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ 6 ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯେ ଦୁଇଥର ଖାଇବା ମିଳିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ମୁଥୁକୁମାର ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଧୁ ନାଗେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ | ମୁଥୁକୁମାର 30 ବର୍ଷ ପରେ ନାଗେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ଭେଟି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ | ଏବଂ ସେ ନାଗେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲେ | ଯେତେବେଳେ ନାଗେନ୍ଦ୍ରନ୍ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ମୁଥୁକୁମାରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଘରର ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ବହୁତ ଦୁଖୀ ହେଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍ TECL ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକରୁ ଏକ ହ୍ୱାଟ୍ସଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କଲେ |

ନାଗେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ମୋର ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲି, ସେତେବେଳେ ଘରର ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ମୁଁ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ହେଲି। ଘର ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ତଳକୁ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ଭିତରର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅତି ଖରାପ | ତା’ପରେ ମୁଁ ମୋର ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲି ଏବଂ ମୁଁ ଏକ ହ୍ୱାଟ୍ସଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଗଠନ କଲି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘରର ଚିତ୍ର ଏବଂ ଭିଡିଓ ସେୟାର କଲି, ଯାହା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ | ନାଗେନ୍ଦ୍ରନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ସହାୟତାରେ 3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ନାଗେନ୍ଦ୍ରନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମସ୍ତ ବନ୍ଧୁ ମୁଥୁକୁମାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଏକ ନୂତନ ଘର ଦେଇଥିଲେ। ନାଗେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଆମେ ଯୋଗାଯୋଗରେ ନଥିଲୁ, ତଥାପି ସ୍କୁଲ ସାଙ୍ଗମାନେ ସର୍ବଦା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟନ୍ତି। ଯଦି ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଆସେ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍। ”

Share Your Views In Comments Below

comments