12 ବର୍ଷ ଧରି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଯୁବକ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ସାହାଯ୍ୟ, ତାପରେ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଲା ଏମିତି ଉତ୍ତର

ଲକଡାଉନରେ ସୋନୁ ସୁଦ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ଲକଡାଉନ ପରେ ଲୋକମାନେ ସୋନୁଙ୍କୁ ରିଅଲ ଲାଇଫ ହିରୋ ବୋଲି କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଆଣିବାରେ ସୋନୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଆଣିଛନ୍ତି।

ସୋନୁ କେବଳ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଆଣି ନଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ | ବୋଧହୁଏ ଏହି ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ‘ଗରିବଙ୍କ ମସିହା’ କୁହାଯିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ସେ ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଯିଏ ତାଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗେ, ସୋନୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |


ନିକଟରେ ସୋନୁ ପୁଣି ଥରେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଆଲୋଚନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଏଥର ସୋନୁ ସୁଦ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯିଏ ଗତ 12 ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ | ନିକଟରେ ଅମନଜିତ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟ୍ୱିଟରରେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗତ 12 ବର୍ଷ ଧରି ଗର୍ଭାଶୟ ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି।

ସୋନୁ ସୁଦକୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରି ଅମନଜିତ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି, ସୋନୁ ସୁଦ ସାର୍, ଆପଣ କେବଳ ମୋ ଶେଷ ଭରସା। ମୋ ପରିବାର ମୋର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ। ମୁଁ ମୋ ଜୀବନର 12 ବର୍ଷ ହରାଇଛି | କୋଭିଡ କାରଣରୁ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟ ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହାଁନ୍ତି | ମୋତେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି | ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୋର ଏକ ଅପରେସନ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିପାରିଲି ନାହିଁ ”


ଯୁବକଟିର ଅସୁବିଧା ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଛୁଆଁ ଗଲା ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ | ଅମନଜିତଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଜବାବ ଦେଇ ସୋନୁ ଲେଖିଛନ୍ତି, 12 ବର୍ଷର ଅସୁବିଧା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଆପଣ 20 ରେ ଯାତ୍ରା କରିବେ ଏବଂ 24 ରେ ଆପଣ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବେ। ” ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଏହି ଉତ୍ତର ପରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି | ତେବେ ସୋନୁ କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ସୋନୁ ପ୍ରତିଦିନ କାହାକୁ ନା କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଆଲୋଚନାରେ ରୁହନ୍ତି |

ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟ ଆଇକନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଚିଠି ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଡକ୍ଟର ଏସ୍ କରୁଣା ରାଜୁ (ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପଞ୍ଜାବ ସୋନୁ ସୋଦଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଆଇକନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି | ଏଥି ସହିତ ସୋନୁ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସେ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments