12 ବର୍ଷ ହେବ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ, ଶେଷରେ ଥକି ହାରିକି ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ କରିଲେ ଫୋନ,ତା’ପରେ ଯାହା ହେଲା…

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୋନୁ ସୁଦ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏପରି ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଗରିବଙ୍କ ମସିହା କୁହାଯାଉଥିଲା | ଛତିଶଗଡର ଭିଲାଇର ବାସିନ୍ଦା ଅମନ 12 ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଗୁରୁତର ସ୍ନାୟୁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ଏହି ରୋଗର ନାମ ଥିଲା କ୍ରାନିଆଲ୍ ଭେରେଟ୍ରାଲ୍ ଜଙ୍କସନ | ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ସେ ହାତରେ ସିଧାସଳଖ କିଛି ମଧ୍ୟ ଧରି ପାରୁନଥିଲେ। ବେକର ପିଠିରେ ଏତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା ଯେ ଏହାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା, ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବସିପାରୁ ନଥିଲେ |


ଅମନଙ୍କ ପିତା ଦିଲଜିତ ଜଣେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର | ଯେତେବେଳେ ଅପରେସନ୍ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା, ସେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇ ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏତେ ଅଧିକ ଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ସାହାସ ​​ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ହତାଶ ହୋଇ ସେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିଲେ। ସେ ସେଠାରୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ଆଶା କରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଦଳ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବିନା ଚାର୍ଜରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ।

‘ଆପଣଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଶେଷ’

ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଅମନ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଦ୍ୱିଧାରେ ଫୋନ କରି ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଯେତେବେଳେ ସୋନୁ ସୁଦ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଶେଷ ବୋଲି ଭାବନ୍ତୁ, ଅମାନ ଏହା ଶୁଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ, କାରଣ ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିନଥିଲେ ଯେ ସେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଛନ୍ତି | ଅମନଙ୍କ ପିତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜୀବନ ପାଇଛି।

ଧନବାଡର ପ୍ରାୟ 50 ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ସୋନୁ ସୁଦ ମସିହା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ | ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ଧନବାଡର ଏହି ଝିଅମାନେ ଚାକିରୀକୁ ଯାଉଥିଲେ। ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କାମ କରି କିଛି ବ୍ୟବସାୟ କରି ପରିବାର ପାଇଁ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସୋନୁ ସୁଦ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଦ୍ଵିଧା ସହ ସେମାନେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଲକ ଡାଉନ ହେତୁ 50 ଝିଅ ବହୁତ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଇବାକୁ ପ୍ରାୟ କିଛି ନାହିଁ। କୌଣସି ଭରସା ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଉତ୍ତର ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲା |

ଚାକିରି ମିଳିଗଲା

ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହି 50 ଭଉଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚାକିରି କରିବେ | ଏହା ମୋର ପ୍ରତିଜ୍ଞା,ପ୍ରବାସୀ ନିଯୁକ୍ତି ଅଧୀନରେ, ସୋନୁ ସୁଦ କାରଣରୁ ଗରିବ ଝିଅମାନେ ଚାକିରି ପାଇଲେ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେଲା | ପୁଣିଥରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଖୁସିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା |

ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ଅପରେସନ୍ ହୋଇଗଲା

ସେହିଭଳି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଥାନେରେ ରହୁଥିବା 23 ବର୍ଷୀୟ ଫୁଟବଲର୍ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ଗୋଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। ଅର୍ଜୁନ ବହୁତ ଗରିବ ଥିଲେ। ବାପା ନଥିଲେ। କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କଲ୍ ସେଣ୍ଟରରେ କାମ କରିବା ମା ଏବଂ ଭଉଣୀର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।ଆଶା ନଥିଲା ସାହାଯ୍ୟର କିନ୍ତୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଦଳ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କର ସଫଳ ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲେ |

ଲଗାଇଲେ ଗୋଡ଼

ଇନ୍ଦୋରରୁ କୈଲାଦେବୀ ଯିବାବେଳେ ଦେବାସ ନିବାସୀ ଦୀପେସ ଗିରି ଏକ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୋଡ ହରାଇଥିଲେ। ଦାରିଦ୍ରତା ହେତୁ କୃତ୍ରିମ ଗୋଡ ଲଗାଇବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ, ଏବଂ ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 25 ହଜାର ଟଙ୍କା ସୋନୁ ସୁଦ ପଠାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରୋଥେଟିକ୍ ଗୋଡ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବେ ଦୀପେଶ ଗିରି ପୁଣି ଥରେ ଚାଲିପାରିଲେ |

Share Your Views In Comments Below

comments