ଜୀବନର 45 ବର୍ଷ ବିତାଇବା ପରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶିଳ୍ପା ଶେଟ୍ଟୀ ନେଲେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି, କହିଲେ- ‘ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ଏମିତି କରି ପାରିଛି’

ବଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶିଳ୍ପା ଶେଟ୍ଟୀ କୁନ୍ଦ୍ରା ତାଙ୍କ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କର କିଛି ଫୋଟ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତି | ଏଥର ଶିଳ୍ପା ଶେଟ୍ଟୀଙ୍କ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ହେଡଲାଇନରେ ଆଣିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଶିଳ୍ପା ତାଙ୍କ ଜୀବନର 45 ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଭିଡିଓରେ ଶିଳ୍ପା ଶେଟ୍ଟୀ କୁନ୍ଦ୍ରା ତାଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରୁ ପନିପରିବା ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ମାଂସାସୀରୁ ଶାକାହାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି’ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପଛର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଆସ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ପାଇଁ ଶିଳ୍ପା ହଠାତ୍ ତାଙ୍କ ଖାଇବା ପଦ୍ଧତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି |

ମାଂସାସୀ ଖାଦ୍ୟ କାହିଁକି ଛାଡିଲେ?
ଶିଳ୍ପା ଶେଟ୍ଟୀ କୁନ୍ଦ୍ରା ତାଙ୍କ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଭିଡିଓ ସେୟାର ସହିତ କ୍ୟାପସନ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ କଥା ସେୟାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ମୁଁ ଏଠାରେ ତୁମ ସହିତ ଅନେକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅଂଶୀଦାର କରିଛି | କିନ୍ତୁ ଆଜି ମୁଁ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୋ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ମୁଁ ‘ଶାକାହାରୀ’ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ମାସକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଛି | କାରଣ ମୁଁ ମୋର ପାଦଚିହ୍ନକୁ ପରିବେଶ ଉପରେ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ମୁଁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି ଯେ ଅଣ-ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ କେବଳ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍, ମିଥେନ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରସ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରେ | ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାରଣ ଅଛି |

ଶିଳ୍ପା ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ କେବଳ ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆମକୁ ହୃଦ୍ ରୋଗ, ମଧୁମେହ, ମେଦବହୁଳତା ଭଳି ରୋଗ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେଣୁ, ମୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗ୍ରହ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ତେଣୁ ପ୍ରକୃତିକୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ମୋ ତରଫରୁ ଯାହା କରିପାରିବି ତାହା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ”

ମାଂସ ବିନା ଖାଦ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା
ଶିଳ୍ପା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ପିଲାଦିନରୁ ଏକ ମାଙ୍ଗାଲୋରୀୟ ପରିବାରରେ ବଢିଛି | ତେଣୁ ମାଛ କିମ୍ବା ଚିକେନ୍ ବିନା ଆମର ଖାଦ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା | ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ନିଶା ଭଳି ହୋଇଯାଇଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲି, ସେତେବେଳେ ମୋ ଭିତରେ କିଛି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କଲି | ତେଣୁ ଶେଷରେ ମୁଁ ମୋର ଅଭ୍ୟାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ମୋ ଜୀବନର 45 ବର୍ଷ ପରେ, ମୁଁ ଶେଷରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ”

ଶିଳ୍ପା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଭିଡିଓ ମାଂସ ଏବଂ ମାଛ ସହିତ ଜଡିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ସମସ୍ତ ଭିଡିଓ ବିଲୋପ କରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭିଡିଓ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ।

Share Your Views In Comments Below

comments