20 ବର୍ଷ ହେବ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଚିଠି ଲେଖୁଛନ୍ତି ଏହି ଚୌକିଦାର, ପଚାରିବାରୁ କହିଲେ ଏମିତି କଥା…

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣି ଖୁସି ହେବେ, ଏବଂ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ଠିଆ ହେବା ଏବଂ ଅଭିବାଦନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ | ବାସ୍ତବରେ, ସୁରଟରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ସାଧାରଣ ରାକ୍ଷୀ ଗତ 20 ବର୍ଷ ଧରି ଦେଶର ସହିଦ ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କାମ କରିଆସୁଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ | ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଗୁରୁଜାର ନାମକ ଜଣେ ସେବକ ଜଣେ ସାଧାରଣ ପ୍ରହରୀ ଭାବରେ କାମ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଏପରି ଏକ ଉତ୍ସାହ ଅଛି, ଯାହା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | କଥାଟି ହେଉଛି ଯେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ସହିଦ ସୈନିକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଚିଠି ଲେଖନ୍ତି | ସେ 19 ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଏହା କରିଆସୁଛନ୍ତି | ସେ 1999 ମସିହାରେ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଚିଠି ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଏବେବି ଜାରି ରହିଛି |

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପିତା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ସୈନିକ ଥିଲେ। ସେନାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା। ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚତାରେ କିଛି ସେଣ୍ଟିମିଟର ଅଭାବ ହେତୁ ତାଙ୍କର ଚୟନ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ଏଥିରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଦୁଃଖିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସେବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଦେବେ। ତା’ପରେ 1999 କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ, ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀରେ ରହୁଥିବା 14 ଜଣ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିକୁ ପଢିଥିଲେ। ଲେଖାଥିଲା ଯେ ‘ପିତା ମୁଁ ଭଲ ଅଛି। କେମିତି ଅଛନ୍ତି, କେମିତି ଅଛ? ମୋତେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖ। ସେବେଠାରୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିଠାରୁ ସେ ଏହି ସୈନିକମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିବେ।

ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 4500 ଅକ୍ଷର ଲେଖିଛନ୍ତି। ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ 900 କିଲୋଗ୍ରାମ କାଗଜ କଟା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ 41000 ଶହୀଦ ସୈନିକଙ୍କ ସୂଚନା ଏବଂ ଚିତ୍ର ରହିଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଏତେ ସଂଗ୍ରହ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରି ପରିଣତ ହୋଇଛି, ଯାହାକୁ ସେ ‘ଶହୀଦ ସଂଗ୍ରହାଳୟ’ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅନେକ ଥର ସୈନିକମାନଙ୍କ ପରିବାର ଶହୀଦ ସୈନିକଙ୍କ ସୂଚନା କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଶେଷ ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି | ଜିତେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦିନକୁ 35 ରୁ 55 କଲ୍ ପାଆନ୍ତି | ଅନେକ ଥର, ଏହି ସୈନିକମାନଙ୍କ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କୁ ସେନାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ରାକ୍ଷୀ ଯିଏ ଶହୀଦ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରକୃତରେ ଚମତ୍କାର | ଯଦି ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ଏହି ଉପାୟରେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମା ​​ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଏବଂ ଅଧିକ ଲୋକ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିବେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକମାନେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments