87 ବର୍ଷର ଏହି ନିଷ୍ଠାପର ଡାକ୍ତର, ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ସବୁଦିନ ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ଫିସ ନିଅନ୍ତି ମାତ୍ରେ ଏତିକି ଟଙ୍କା

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଦଖଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ସଙ୍କଟର ଏହି ଘଡିରେ ଗାଁ ଭିତରେ ଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଖରାପ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। କରୋନା ଯୁଗରେ, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଏଭଳି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି | କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷକରି ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ନ ଯିବାକୁ ଦୃଢ ଭାବରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାଙ୍କ ବୟସ 87 ବର୍ଷ, କିନ୍ତୁ ସେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଗାଁକୁ ଯାଇ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।

ଘର ଘର ବୁଲି କରନ୍ତି ଚିକିତ୍ସା

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ 87 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଜାଣି, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ | ଏହି କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଡ. ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦାନେକର | ଏତେ ବୃଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହି ସଙ୍କଟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି | ଡକ୍ଟର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦାନେକର 60 ବର୍ଷ ଧରି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଯାଇ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ହୋମିଓପାଥିକ୍ ଡାକ୍ତର, ଯିଏ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦୈନିକ ସାଇକଲରେ 10 କିଲୋମିଟରରୁ 15 କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରି ଏହି ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି |

ମିଡିଆ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଡକ୍ଟର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦାନେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଗତ 60 ବର୍ଷ ଧରି ମୁଁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଦେଖା କରୁଥିଲି। କୋଭିଡ -19 ଭୟ ହେତୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୋର ସେପରି ଭୟ ନାହିଁ। ଆଜିର ଯୁବ ଡାକ୍ତରମାନେ କେବଳ ଟଙ୍କା ପଛରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କର ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ”

ଡ. ଡାନେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଯେତେବେଳେ ଯୁବକ ଥିଲେ, ସେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅନେକ ଗାଁ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବାହାରେ ରହୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧ, ଏହି କାରଣରୁ ସେ ରାତିରେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋର ଶରୀର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବ, ମୁଁ ଲୋକଙ୍କ ସେବା ଜାରି ରଖିବି।

ବାସ୍ତବରେ ଦେଖାଯାଏ ଯଦି ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଏହି ଡାକ୍ତର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ସେବା ଉତ୍ସର୍ଗ କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ବଡ କରିଥାଏ | 24 ଘଣ୍ଟା ଫୋନ୍ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଥାନ୍ତି| ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାମବାସୀ ତାଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଏକ ରୂପ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଏହି ଏକମାତ୍ର ଡାକ୍ତର ଯିଏ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କଲ୍ କଲେ ଆସନ୍ତି ।

Share Your Views In Comments Below

comments