OMG 18 ବର୍ଷ ପୁର୍ବେ ଯେଉଁ ଝିଅକୁ ନିଆଁରୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ, ସେହି ଝିଅ ବଡ ହେଲାପରେ କରିଦେଲା ଏମିତି କାମ…

ଜୁନ୍ 25, 1998 ରେ, ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ପିଟର ଗେଟଜ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ଏକ ଘର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ନିଶ୍ଚଳ ଶରୀରକୁ କୋଳରେ ନେଇ ଜିଦ୍ ଧରି ଯୁବତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 18 ବର୍ଷ ପରେ ଉଭୟ ପରସ୍ପର ସହ ଭେଟିଲେ | ଏହା ପଛରେ ଏକ ଚମତ୍କାର କାହାଣୀ ରହିଛି |

ଏହି ନାଟକୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ପିଟର ଗେଟଜ୍ କନେକ୍ଟିକଟ୍ର ହାର୍ଟଫୋର୍ଡରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ୱାଶିଂଟନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟରେ ଚାରିଜଣଙ୍କ ରେଡିଓରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଖବର ପାଇଥିଲେ। ସେ ସେଠାରୁ ସିଧାସଳଖ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ 5 ବର୍ଷିୟ ଜୋସିବେଲ ଆପୋଣ୍ଟେ ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ଜଫ୍ରିଙ୍କ ସହ ଘରେ ଥିଲେ। ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଧୂଳିରେ ଭର୍ତି ହୋଇଥିବା କୋଠରୀ ଥିଲା।

ଗେଟ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ସେ ଆପୋଣ୍ଟେକୁ ଜଳୁଥିବା କୋଠା ଭିତରୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ। ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଘରର କିଛି ବଂଚି ନଥିଲା। ସେମାନେ ନିଆଁକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ଗେଟଜଙ୍କୁ ସମର୍ପି ଦେଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେଠାରେ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପଲବ୍ଧ ନଥିଲା। ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଗେଟଜଙ୍କ ହାତରେ ଥିଲା |

ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଅଲ ଚାନେଇଭସ୍କି ତାଙ୍କ କ୍ୟାମେରାରେ ତାଙ୍କ ସମୟର କିଛି ଚମତ୍କାର ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ କ୍ୟାପଚର କରିଛନ୍ତି | ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଖବରକାଗଜ ହାର୍ଟଫୋର୍ଡ କ୍ୟୁରେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ। ଆପୋଣ୍ଟେ ସେତେବେଳେ ଅଚେତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ। ଗେଟଜ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କ ନିର୍ଜୀବ ଶରୀରକୁ ଯତ୍ନ କରି ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ | ଗେଟଜ୍ ଙ୍କ ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ଶୀଘ୍ର ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ହାର୍ଟଫୋର୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କଲେ |

ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଉଥିବା କାରର ପଛ ସିଟରେ ଗେଟଜ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ଖୁବ ଯତ୍ନ ସହକାରେ ଧରି ବସିଥିଲେ । ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଗେଟଜ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ, ଆପୋଣ୍ଟେ ଚେତା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିରୁ ବଞ୍ଚିଗଲେ | ଗେଟଜ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଆପୋଣ୍ଟେ ଆଜି ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି |

ଘଟଣାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କ ମାମୁଁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଗେଟଜ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନେ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଘର ଆସବାବପତ୍ର ପାଇଁ ସେମାନେ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରି ନୂତନ ଆସବାବପତ୍ର ଆଣିଥିଲେ | ଗେଟ ଆପୋଣ୍ଟେଙ୍କୁ ଏକ ଟେଡି ବିଅର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଆପୋଏଣ୍ଟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି | ଦିନ ଗଡିବା ସହିତ ଆପୋଣ୍ଟେ ଯୌବନ ରେ ପଦାର୍ପଣ କରି ଏକ ସୁନ୍ଦର ଯୁବତୀ ହୋଇଗଲେ |

ଆପୋଣ୍ଟେ ତାଙ୍କର ଅତୀତ ଦିନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କ ନାମକୁ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରୁ ଖୋଜି ଫେସବୁକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗେଟଜ୍ ଏବଂ ଆପୋଣ୍ଟେ ସବୁବେଳେ ଭେଟନ୍ତି ଏବଂ ପରସ୍ପର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments