6 ବର୍ଷର ପିଲା ହେଲା ଦୁନିଆର ଯୁବ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରୋଗ୍ରାମର, ପ୍ରତିଭା ଦେଖାଇଲା, ଗିନିଜ ବୁକରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ନାମ, ପୁରା ଖବର ପଢିଲେ ଆପଣ ବି ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରିବେ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଭିତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ପ୍ରତିଭା ଅଛି | ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା କୈଶଳକୁ ଚିହ୍ନିଦିଏ, ତେବେ ସେ ଦୁନିଆରେ କିଛି ଅଲଗା କରି ଦେଖାଏ | ପ୍ରାୟତ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଯେଉଁ ଜିନିଷ ବଡ ଲୋକେ କରିପାରିବେ, ସେଗୁଡିକୁ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଦ୍ୟ ସତ୍ୟ ନୁହେଁ | କୌଣସି କାମ କରିବା ପାଇଁ ବୟସ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ | ଯେଉଁ ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଦକ୍ଷତାକୁ ଚିହ୍ନିଦିଏ, ସେ ସବୁକିଛି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଯାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ 6 ବର୍ଷର ବାଳକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦୁନିଆରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି | ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଛୋଟ ବାଳକର ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ |

6 ବର୍ଷର ଶିଶୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ଦୁନିଆରେ କଲା ଚମତ୍କାର


ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଥିବା 6 ବର୍ଷର ବାଳକ ହେଉଛି ଆରହମ୍ ଓମ୍ ତାଲସାନିଆ, ଯିଏ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପାଇଥନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ଭାଷା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ “ଗିନିଜ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ” ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଏହି ପିଲା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାଷା “ପାଇଥନ୍” ର ପରୀକ୍ଷାକୁ କ୍ଲିୟର କରିଛି, ଯାହା 6 ବର୍ଷ ବୟସରେ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା 23 ଜାନୁୟାରୀ 2020 ରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ- ଅଥରାଇଜ ପିଆରସନ୍ ଭ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟ ସେଣ୍ଟରରୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଅରହମ୍ ଓମ୍ ତଲସାନିଆ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଛନ୍ତି |

ଏହି ରେକର୍ଡ ପୂର୍ବରୁ, ପାକିସ୍ତାନୀ ମୂଳ ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ 7 ବର୍ଷିୟ ମହମ୍ମଦ ହାମଜା ଶେହଜାଦ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅରହମ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ 1000 ମାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ 700 ପାସ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି,କିନ୍ତୁ ସେ 900 ମାର୍କ ପାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆର୍ହମ୍ ଏକ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆସୋସିଏଟ୍ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି | ଅରହମ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦର, ତାଙ୍କ ମାତା ତୃପ୍ତି ତଲସାନିଆ ଜଣେ ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ଓମ୍ ତଲସାନିଆ ଜଣେ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର | ପୁଅର ସଫଳତାରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବହୁତ ଖୁସି ଏବଂ ବହୁତ ଗର୍ବିତ |

ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରତି ଦୁର୍ବଳତା ଥିଲା

ଯେତେବେଳେ ଅରହମ୍ ଓମ୍ ତଲସାନିଆଙ୍କୁ 2 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ସେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ | ସମୟ ସହିତ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା | ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କଠାରୁ ଏହା ବହୁତ ଶିଖନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପିତା ଘରୁ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଅରହମ୍ ଓମ୍ ତଲସାନିଆ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିଥିଲେ ଏବଂ ଅରହମ୍ ତାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଗେମ୍ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପିତା ପୁଅର ଏହି ଆଗ୍ରହକୁ ବୁଝିଥିଲେ, କାରଣ ତାଙ୍କ ପିଲା ସବୁ ଜିନିଷ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଶିଖୁଥିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ପିତା ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପ୍ରାଧିକୃତ ପରୀକ୍ଷା ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଆଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେହି ପରୀକ୍ଷାରେ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅରହମ୍ ଓମ୍ ତଲସାନିଆ ଏହାକୁ ମାତ୍ର 6 ବର୍ଷ ବୟସରେ କ୍ଲିୟର କରିଛନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments