ଭାରତର ଏହି ରାଜ୍ୟର ଝିଅମାନେ ହେଇଥାନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର, ଫଟୋ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ବି ମାନିଯିବେ

ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟର ଝିଅମାନେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି | ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହରର ଝିଅମାନେ ସୁନ୍ଦର, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ରାଜ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁଠିର ଝିଅମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଝିଅମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର | ସେମାନଙ୍କର ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପାଗଳ କରିଦିଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଝିଅମାନେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ନାମ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ପଢନ୍ତୁ |

ବଙ୍ଗଳା ଭାରତର ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନେ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଟନ୍ତି | ହଁ, କିଛି ଝିଅ ବହୁତ ଗୋରା ଏବଂ ତାଙ୍କର କଥାବାର୍ତ୍ତା ଶୈଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମିଠା | ସେଠାରେ ଥିବା ଝିଅମାନେ ପ୍ରାୟତ ପାରମ୍ପାରିକ ପୋଷାକ ତଥା ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖାଯାନ୍ତି |

ବଙ୍ଗଳାର ଝିଅମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ସ୍ଥାନର ଉପଭାଷା ସୁସଜ୍ଜିତ କବିତା ଭଳି ଲାଗିଥାଏ | ଏଠାରେ ଝିଅମାନେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧରେ ମିଶାଇ ଚାଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ସହରର ସାଂସ୍କୃତି ହେଉଛି ଏହି ରାଜ୍ୟର ପରିଚୟ |

ପଞ୍ଜାବ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ମେଳାପୀ ଅଟନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାହାସିକତା ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ପଞ୍ଜାବରେ ପଞ୍ଜାବୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ଅଭିନେତ୍ରୀ କାମ କରୁଛନ୍ତି |

ଏଠାରେ ଥିବା ଝିଅମାନେ ପ୍ରାୟତ ଉଭୟ ସାଲୱାର-କାମିଜ ଏବଂ ଫାୟସନଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ସୁନ୍ଦର ସହର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଚିହ୍ନ ଅଟେ | ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ସୀମା ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ। ଏହି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ଝିଅ, ତମନ୍ନା ଭାଟିଆ ଏବଂ ଶୁରଭିନ ଚାୱଲାଙ୍କ ପରି ଅଭିନେତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଦ୍ୱାରା ବଲିଉଡ ନିଜର ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି |

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ‘ଦିଲ୍ଲୀ ଦିଲ ଵାଲେ’ ଉକ୍ତିଟି ଶୁଣିଥିବେ | ଏହି ସ୍ଥାନର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହାର ରାଜକୀୟ ସଂରଚନା ଏବଂ ଲୁଟିନ୍ସ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ଏଠାରେ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ଅଟ୍ଟାଳିକା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚମକ ଏହାର ଗୁଜବର କାହାଣୀ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ସୁନ୍ଦର ସହର ପରି ଏଠାକାର ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି | ଏଠାକାର ଝିଅମାନଙ୍କର ଆଧୁନିକ ରୂପ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ବିଶ୍ୱର ଆଧୁନିକ ଝିଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାକାର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗଣନା କରାଯାଏ | ଏଠାରେ ଥିବା ଝିଅମାନେ ସାହସି ଏବଂ ଖୋଲା ଚିନ୍ତାଧାରା ବାଲା ଅଟନ୍ତି | ଏଠାକାର ଝିଅମାନେ ପ୍ରାୟତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ଚାଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |

ମାୟାନାଗରୀ ମୁମ୍ବାଇ,ଯାହାର ଆଲୋକ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଅବଗତ ଅଟନ୍ତି | ମୁମ୍ବାଇ ଏକ ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସହର ଏବଂ ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ପଡେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ସହରର ଧାରା ନିଜେ ଏହି ସହରକୁ ଏକ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ପରିଭାଷିତ କରେ | ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ନମ୍ର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଅର୍ଥ ରଖିଥାନ୍ତି | ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭାଷା ହେଉଛି ମରାଠୀ |

ଯଦି ଆମେ ଏହି ସହରର ଝିଅମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହା ଏକ ମଡେଲ୍ ମାନଙ୍କର ସହର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅ ନିଜ ଭିତରେ ଜଣେ ମଡେଲ | ଏଠାକାର ଝିଅମାନଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ମୁମ୍ବାଇର ଝିଅମାନେ ବଲିଉଡର ଆଲୋକରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏଠାକାର ଝିଅମାନଙ୍କୁ କେବଳ ବଲିଉଡରେ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ସଂସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସାହସ ଏବଂ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ |

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିଜେ ଦେଶର ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଦିଲ୍ଲୀର ସିଂହାସନରେ ବସିବା ପାଇଁ ଏହି ରାଜ୍ୟର ଚକ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ହିମାଚଳୀର ଖାବର ଅର୍ଥାତ୍ ଲୋକସଭା ଆସନଗୁଡ଼ିକର ବୃହତ୍ତମ ରାଜ୍ୟ | ସୁନ୍ଦର ସହର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସଭ୍ୟତା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଲଖ୍ନୌ ରୁ ଜାମ୍ ବାଲି ବରେଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସ୍ଥାନର ପ୍ରମୁଖ ସହର | ଏହି ସ୍ଥାନର ସୁନ୍ଦର ଐତିହ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଚିହ୍ନ ଛାଡିଥାଏ |

ଏଠାରେ ଥିବା ସୁନ୍ଦର ଝିଅମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ସାହସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ, ଏଠାକାର ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି | ଖୁଲା ବିଚାର ଏବଂ ସାହସିକତା ଏଠାକାର ଝିଅମାନଙ୍କର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଠାରୁ କାନପୁର ଏବଂ ପ୍ରୟାଗରାଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଏହି ସବୁ ସହରରେ ସୁନ୍ଦର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ |

ତେବେ କହି ରଖୁ କି, ଭାରତର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଝିଅମାନେ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି | ଏଠାରେ ଆମେ ଝିଅମାନଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ସେମାନଙ୍କ ଚେହେରା ସହିତ ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା, ସାହାସିକତା ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ କରିଛୁ | ଝିଅମାନଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆଜିର ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଶରେ ପୁଅମାନଙ୍କ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ଚାଲିବାକୁ ପ୍ରେରିତ କରେ | ଆମେ ଏଠାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଆମର ଆଗାମୀ ପୋଷ୍ଟ ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ ।

Share Your Views In Comments Below

comments