ନୌସେନାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା ପାଇଲଟ ବଢ଼ାଇବେ ଦେଶର ଗୌରବ, ସାମୁଦ୍ରିକ ମିଶନ ପାଇଁ ତିନ ମହିଳା ପାଇଲଟ ରେଡି …

ସମୁଦ୍ର ମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତିନିଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ | ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଦିବ୍ୟା ଶର୍ମା, ଶୁଭାଙ୍ଗି ଏବଂ ଶିବାଙ୍ଗୀ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ତିନିଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ସମୁଦ୍ର ମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଡର୍ନିଅର୍ ବିମାନରେ ସାମୁଦ୍ରିକ (ସାମୁଦ୍ରିକ) ରେକନାନ୍ସାନ୍ସ (ଏମଆର) ମିଶନ ପାଇଁ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଦିବ୍ୟା ଶର୍ମା, ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶୁଭାଙ୍ଗି ଏବଂ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶିବାଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମହିଳା ପାଇଲଟ ମାନଙ୍କୁ ଡାଉର୍ନିୟର ବିମାନ ମାଧ୍ୟମରେ ମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ନୌସେନାର ଡାକସିନା କମାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ତିନିଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ 27 ତମ ଡର୍ନିଅର୍ ଅପରେସନ୍ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ଟ୍ରେନିଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର 6 ଜଣ ପାଇଲଟ୍ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ | ଯାହା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ INS ଗାରୁଦା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ସମାରୋହ ପରେ ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ଏମାନେ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ହୋଇଥିଲେ |

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଦିବ୍ୟା ଶର୍ମା ଦିଲ୍ଲୀର ମାଲଭିଆ ନାଗରର ବାସିନ୍ଦା । ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶୁଭାଙ୍ଗି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏବଂ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶିବାଙ୍ଗି ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁରର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି । ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶିବାଙ୍ଗୀ ସେଠାରେ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି ।

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶିବାଙ୍ଗୀ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଯିଏକି 2 ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ ନୌସେନା ପାଇଲଟ ଭାବରେ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନିଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟଙ୍କ ଏକ ବ୍ୟାଚ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି 6 ଜଣ ପାଇଲଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 27 ତମ DOA FT ଫୋର୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ।

Share Your Views In Comments Below

comments