ଭାରତରେ ରୁହନ୍ତି ଜୋ ବାଇଡନଙ୍କ ପରିବାର, ଆମେରିକାର ନୁଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାରୁ ପରିବାର ଲୋକ କହିଲେ ଭାରତ ପାଇଁ …

ଜୋ ବାଇଡନ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ଏକ ପରିବାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବାଇଡନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ। ଏହି ପରିବାରର ଜଣେ ମହିଳା ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ମଧ୍ୟ ଜୋ ବାଇଡନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି| ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ 1972 ରେ ସିନେଟର ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପରିବାର ଭାରତର ନାଗପୁର ସହରରୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ନାଗପୁରର ବାସିନ୍ଦା ସୋନିଆ ବାଇଡନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ଲେସଲି ଜୋ ବାଇଡନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଯାହା ନିଜେ ଜୋ ବାଇଡନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା | ବାସ୍ତବରେ, 2013 ରେ ଜୋ ବାଇଡନ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଜୋ ଏକ ଚିଠିକୁ ସୂଚାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1972 ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ ସିନେଟର ହୋଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଏକ ଚିଠି ଆସିଥିଲା। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

କିଏ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି, ଏହା ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରିବାର ଉଭା ହୋଇଛି | ସୋନିଆ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚିଠିକୁ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ଲେସଲି ବାଇଡନ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସୋନିଆ ବାଇଡନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର 1973 ମସିହାରୁ ଏଠାରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି। ଜୋ ବାଇଡନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି | 1983 ରେ ଲେସଲିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା |

ସୋନିଆ ବାଇଡନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ଲେସଲି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ 15 ଏପ୍ରିଲ 1981 ରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ମେ 30, 1981 ରେ ଜୋ ବାଇଡନ ଲେସଲିଙ୍କ ଚିଠିକୁ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବଂଶ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଲେସଲି ଏବଂ ଜୋ ବାଇଡନଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଲିଙ୍କ୍ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଲେସଲିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୋଙ୍କୁ ଚିଠି ପଠାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେଲା |

ସୋନିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବାଇଡନ ପରିବାର କେବଳ ନାଗପୁରରେ ନୁହେଁ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଲେଡେଲିଙ୍କ ନାତି ଲେସଲି ଡେଭିଡ ବାଇଡନଙ୍କ ବିବାହରେ ବାଇଡନ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ସୋନିଆଙ୍କ ଭାଇ ଇଆନ୍ ବାଇଡନ ମଧ୍ୟ ନାଗପୁରରେ ରୁହନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments