ବାହାଘର 40 ବର୍ଷ ପରେ ବି ଏକୁଟିଆ ରହୁଛନ୍ତି ହେମା ମାଳିନୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନାହିଁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମାନ୍ୟତା, ଛୁଆ ମାନେ ତ ତାଙ୍କୁ

16 ଅକ୍ଟୋବରରେ ବଲିଉଡର ଡ୍ରିମ୍ ଗାର୍ଲ ହେମା ମାଲିନୀ ତାଙ୍କର 72 ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି | ସେ 1968 ମସିହାରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ସପ୍ନୋ କା ସୌଦାଗର’ ସହିତ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତ 1965 ମସିହାରେ ‘ଆସମାନ ମହଲ’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ପ୍ରିମିୟରରେ ହୋଇଥିଲା। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବଲିଉଡର ଜଣେ ହିଟ୍ ଅଭିନେତା ହୋଇଥିବାବେଳେ ହେମା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଫିଲ୍ମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟ ଫ୍ଲପ୍ ହୋଇଥିଲା। ଫିଲ୍ମ ‘ଶୋଲେ’ରେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ଅତି ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ। 1980 ରେ, ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ |

ହେମା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାର 40 ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, ତଥାପି ତାଙ୍କୁ ଅଫିସିଆଲ ଭାବେ ପତ୍ନୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ହେମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ପ୍ରକାଶ କୌର ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସନ୍ନି-ବବି ଙ୍କୁ ଛାଡିବେ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ହେମା ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ହେତୁ କେହି ଦୁଃଖ ଭୋଗନ୍ତୁ। ତେଣୁ ସେ ଏହି ସର୍ତ୍ତରେ ରାଜି ହେଲେ ଏବଂ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ନକରି ହେମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ହେମା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର 2 ମଇ 1980 ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଝିଅ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସନି ଦେଓଲ ଫିଲ୍ମରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ନକରି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ହେମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଏହି ବିବାହ ବିଷୟରେ ହେମା ଥରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବୁଝିଗଲେ ଯେ ସେ କେବଳ ମୋ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ମୋ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି କିନ୍ତୁ ଚାହୁଁ ନଥିଲି ଯେ ଆମ ବିବାହ ଦ୍ୱାରା କେହି ଆଘାତ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ | ମୁଁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ନାହିଁ | ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରେଇ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲି ନାହିଁ | ମୁଁ ପ୍ରକାଶ କୌରଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ କରେ | ମୋର ଦୁଇ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଧରମଜୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି।

ହେମା ମୁମ୍ବାଇର ‘ଆଦିତ୍ୟ’ ନାମକ ବଙ୍ଗଳାରେ ରୁହନ୍ତି। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଲୋନାଭାଲାସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ଫାର୍ମହାଉସରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଯଦିଓ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ପରିବାରରେ ଆସିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments