ବିହାର ଡେପୁଟି CM କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ, କହିଲେ- କାହିଁକି ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀଙ୍କୁ ହିଁ ହେଉଛି ସମସ୍ୟା ?

ଦିଲ୍ଲୀରେ କୃଷକମାନେ 12 ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ନେତାମାନେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବୈଠକଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ଫଳାଫଳ ହାସଲ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ସେପଟେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ନେତା ତଥା ବିହାରର ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ତାରାକିଶୋର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି ଏବଂ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି।

ବିହାର ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ତାରାକିଶୋର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଲ୍ ଭାରତ ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହା କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ | ଏହି ବିଲ୍ ସହିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫସଲକୁ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଚାଷରେ ଭଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ସେମାନେ ଅନେକ ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ତେଣୁ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ |

ତାରାକିଶୋର ପ୍ରସାଦ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧ କରୁଛି। ଭାରତରେ କେତେ ରାଜ୍ୟ ଅଛି? ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଫସଲ ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି | କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କେବଳ ପଞ୍ଜାବରେ ଘଟୁଛି ପଞ୍ଜାବରେ କିଛି ବଡ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବଦା ରାଜନୀତିର ଶିଖରରେ ରହିଛନ୍ତି ସେମାନେ କୃଷକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ତାରାକିଶୋର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆଇନରୁ ଚାଷୀ ସିଧାସଳଖ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥମାନେ ଅଧିକ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି | ଆମେ ସମସ୍ତେ ବିହାରର କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରୁଛୁ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ତାହା କରିବୁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିକଟରେ ସରକାର ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର କୃଷକମାନେ ଏହି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କୃଷକ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments