ବିକଳାଙ୍ଗ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନିଲେ ନାହିଁ ଏହି ଚାଷୀ, କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଏହିପରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଛନ୍ତି, ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ବି କାନ୍ଦି ପକାଇବେ…

ଚାଷ କରିବା ବହୁତ କଠିନ | ତେଣୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ପରିଶ୍ରମୀ କୁହାଯାଏ | ସେ ଦିନରାତି କ୍ଷେତରେ କାମ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମ ପରି ଲୋକମାନେ ଭୋଜନ କରିପାରିବେ | ଏହା ବଦଳରେ ସେ ବହୁତ କମ୍ ପରିମାଣ ପାଆନ୍ତି, ତଥାପି ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟତା ସହିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ଆଜିକାଲି କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ କୃଷକଙ୍କ ଭିଡିଓ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଭିଡିଓରେ ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କୃଷକଙ୍କୁ କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଭିଡିଓରେ ଆମେ ଦେଖିପାରିବା ଯେ କୃଷକଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ ଭଲ ଅଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କିନ୍ତୁ ତଥାପି କ୍ଷେତରେ ନିଜ ହାତରେ ଏବଂ ଭଲ ଗୋଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି |

ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଆଇଏଫଏସ ଅଧିକାରୀ ସୁଶାନ୍ତ ନନ୍ଦା ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିବାବେଳେ ସେ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ଆପଣ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଏକ ମାଷ୍ଟରପିସ୍ କରନ୍ତୁ | କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ କିଛି ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ |


କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କୃଷକଙ୍କ ଏହି ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଯିଏ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖି ଚାଷୀଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି | ଚାଷୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ଲୋକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି| ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏଥିରୁ କିଛି ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ |

ସାଧାରଣତଃ ଅନେକ ଲୋକ କାମ ନକରିବା ପାଇଁ ସତର ବାହାନା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି କୃଷକ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ଦୁନିଆକୁ ବାର୍ତା ଦେଉଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରୁ କିଛି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଜୀବନରେ ବହୁତ କିଛି କରାଯାଇପାରିବ |


ଏହାପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କୃଷକଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା।ଏହି ଦୁଇଟି ଭିଡିଓ କିପରି ଲାଗିଲା ଆମକୁ ମନ୍ତବ୍ୟ ବିଭାଗରେ କୁହନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଭିଡିଓଟି ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Share Your Views In Comments Below

comments