ଖୁସି ଖବର: 70% ପ୍ରଭାବୀ ଅଟେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କୋଭିଡ ଟିକା, ଭାରତ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମିଳିପାରେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗର ମଞ୍ଜୁରୀ…

ଭାରତ ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିପାରନ୍ତି। ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ଏବଂ ହାରାହାରି 70% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଯାହା ପରେ ଏହି ଟିକା ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇପାରିବ | ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ପୁନେରେ ଅବସ୍ଥିତ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଔଷଧର ଉତ୍ପାଦ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟିକା 70% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭାରତର ଔଷଧ ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା DCGI ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସମାନ ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରାଯିବ। ଯାହା 50 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ | ସୂଚନା ଦେଇ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ର ସିଇଓ ଆଦର୍ଶ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଆଶାକରେ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପାଇବୁ | ଅନ୍ତିମ ଅନୁମୋଦନ DCGI ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |

ମୂଲ୍ୟ 500 ଟଙ୍କା ହେବ

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋବିସିଲ୍ଡ ନାମକ ଏହି ଟିକାର ମୂଲ୍ୟ 500-600 ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ସରକାର ଏହାକୁ ଡୋଜ ପିଛା 220-300 ଟଙ୍କା ଦେବେ। କମ୍ପାନୀର କୋବିସିଲ୍ଡର 40 ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜର ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଏହା 10 କୋଟି ହେବ | ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆଯିବା ଜରୁରୀ | ଅନ୍ୟ ଟିକା ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଶସ୍ତା ହେବ | ମୋଡର୍ନାଙ୍କ ଟିକା ପ୍ରତି ଡୋଜରେ 2,775 ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ପିଫାଇଜର ଟିକା ପ୍ରତି ଡୋଜ ପିଛା 1,500 ଟଙ୍କା ହେବ।

ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସୋମବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲରେ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ହାରାହାରି 70 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ଏହି ଟିକା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷାରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ଦାୟିତ୍ୱ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଔଷଧ ଅନୁମୋଦନ ହେବାର ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଔଷଧ ବଜାରକୁ ଆସିବ | ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ |

Share Your Views In Comments Below

comments