ପୁଣିଥରେ ଶୋକରେ ବୁଡ଼ିଲା ପୁରା ବଲିଉଡ, ମାତ୍ର 46 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଅଭିନେତା ଙ୍କର ହେଲା ନିଧନ, ଖେଳିଗଲା ଶୋକର ଛାୟା…

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଅନେକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବୁଡ଼ିବାକୁ ଲାଗିଛି, ଅନେକ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଭଳି ଖରାପ ଖବର ଭଳି ଆସିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାନୀ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ “ହେନା” ରେ କାମ କରିଥିବା ତାଙ୍କର ସହ-ଷ୍ଟାର ଫରାଜ ଖାନଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ଖବର ଶୁଣି ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଦୁଃଖିତ ହୋଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, ଫରାଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭଲ ନଥିଲା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଥିଲା। ଫରାଜଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୂଜା ଭଟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫରାଜଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ତାରକା ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଫରାଜ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରି ଦୁନିଆ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ।

ବଲିଉଡରେ 90 ଦଶକର ଶେଷ ତଥା 2000 ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଫରାଜ ଖାନ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ | ଫରାଜ “ଫରେବ”, “ପ୍ରୀତି”, “ମେହେନ୍ଦି”, “ଦୁଲହାନ ବନୁ ମେନ ତେରୀ”, “ଦିଲ ନେ ଫିର ୟାଦ କିଆ “, “ଚାନ୍ଦ ବୁଜ ଗୟା” ପରି ଅନେକ ସୁପରହିଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରି ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ୟତୀତ ଫରାଜ ଛୋଟ ପରଦାରେ ଟିଭି ଶୋ’ରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ | ସେ “ହଠାତ୍ 37 ବର୍ଷ ପରେ”, “ଲିପଷ୍ଟିକ୍” ଏବଂ ହରର ସିରିଏଲ୍ “ଇସ…..କୋଈ ହେ”, “ସିନ୍ଦୁର ତେରେ ନାମ କି “, “ନୀଲୀ ଆଁଖେ” ପରି ଶୋ’ରେ କାମ କରିଥିଲେ |

ଫରାଜ ଖାନ 11 ଜୁଲାଇ 1974 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ପିଲାଦିନରୁ ଅଭିନାଭଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ୟୁସୁଫ ଖାନ ଏବଂ ସେ ବଲିଉଡର ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା ହେଲା ଅମର ଆକବର ଆନ୍ଥୋନୀ। ଅଭିନୟ ପ୍ରତି ଫରାଜଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ବିକ୍ରମ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଫରେବରୁ ଫରାଜ ଖାନ ବଲିଉଡରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ ସହିତ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ପାଗଳ କରିଦେଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଅଭିନୟର ପ୍ରଶଂସକମାନେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଫରାଜ ଖାନ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ପ୍ରଶଂସକମାନେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ଷ୍ଟାର 46 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦୁନିଆରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments