ଚାକିରି ଛାଡି IAS ହେବାକୁ ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଲଗାତାର 5ଥର ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବା ପରେ ଶେଷରେ ମିଳିଲା ସଫଳତା… ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ସବୁ ସମ୍ଭବ…

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଫଳତାର ଏପରି ଏକ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଫଳତା ରାସ୍ତାରେ ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନମିତା ଶର୍ମାଙ୍କ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିବା ନମିତା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ସେ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରଥା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଏବଂ କମ୍ୟୁନିକେସନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ, ପରେ ସେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

କିଛି ସମୟ ପରେ, ସେ ତାଙ୍କର ଭଲ ଚାକିରି ଛାଡ଼ିଦେଲେ କାରଣ ତାଙ୍କୁ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ଏହା ସହିତ ସେ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରିର ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସେ PSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ସହିତ ଏସ୍.ସି.ସି ଏବଂ CGL ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ୟୁପିଏସସି ଥିଲା ଏବଂ ଧ୍ୟାନ UPSC ଉପରେ ଥିଲା, ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡି ସେହି କାମ କରି ନିଜର UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

କାମ କରିବା ସମୟରେ ନମିତା ତାଙ୍କ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ UPSC କୁ ଆହୁରି 2 ଥର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବିଫଳତା ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ବଶତଃ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାରେ ଲାଗିଲେ, 2017 ମସିହାରେ, ତାଙ୍କର ପ୍ରି ଏବଂ ମେନ୍ କ୍ଳିଅର ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଚୟନ କରାଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ |

ଯାହା ପରେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାଶ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନକରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ “ଆଉ ଥରେ ଚେଷ୍ଟା କର”, ଯାହା ପରେ ସେ ଆଉ ଥରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କଲେ ଏବଂ ଏଥର ସେ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହେଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments