ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି 4ଟି ଜିନିଷ ଆସେ କାମରେ, ସବୁ ଅସୁବିଧରୁ ହେଇଯିବେ ପାର…

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା ତଥା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀରେ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜୀବନରେ କୌଣସି ନା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏହି ନୀତିଗୁଡିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି କଷ୍ଟ ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ପାର କରିଦିଏ | ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, ମାନବ ଜୀବନରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜେ| ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଜୀବନର ଅସୁବିଧା ସାମ୍ନାରେ ହାର ମାନନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ 4 ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ସମୟ ଆସିଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହେବ | ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ସମୟ ଆସିଲେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆସେ କାମରେ

• ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟା ଏଭଳି ଏକ ଧନ ଅଟେ ଯାହାକୁ ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଅତି କଷ୍ଟଦାୟକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଦୂର କରିପାରିବେ | ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି | ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, କାରଣ ଖରାପ ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ |

• ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଧନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯଦି ଆପଣ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ଜାରି ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ଖରାପ ସମୟରେ କାମ ଆସିବ | ଖରାପ ସମୟରେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କାହା ସାମ୍ନାରେ ହାତ ପକେଇବା ପଡିବ ନାହିଁ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଦାନ ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ଦାନ ଏକ ଏଭଳି ଜିନିଷ ଯାହାକି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

• ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଧର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସାହସ ଏପରି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଯାହା ଖରାପ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ଏବଂ ସାହସୀ, ତେବେ ଆପଣ ଅତି ଖରାପ ସମୟକୁ ସହଜରେ କାଟି ପାରିବେ | ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖରାପ ସମୟ ଆସେ, ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ସଙ୍କଟର ଘଡିରେ ଆପଣ ବିନା ଭୟ ସାହସ ସହ ଗତି କରନ୍ତୁ, ଆପଣ ଏଥିରୁ ସଫଳତା ନିଶ୍ଚୟ ପାଇବେ |

• ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଉଭୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ବାହାରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଜୀବନରେ ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଆସେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ହଠାତ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଆପଣ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ହୁଏ | ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ଆପଣ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments