ଚୀନକୁ ଟକ୍କର ଦେବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଦେଉଛି ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ଏବେ ସବୁ ଭାରତ…

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଚରମ ସୀମାରେ ରହିଛି। ଚୀନ୍ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷୁଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | ଯେଉଁଥିରେ ଆମର ଅନେକ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଯୁଦ୍ଧ ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଫିଆ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକତ୍ରିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ହାତ ବଢାଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଏବଂ ଏହାର ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାରତକୁ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆମେରିକା ଭାରତକୁ MQ-9A ରେପର୍ ଡ୍ରୋନ୍ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହି ରିପର୍ ଡ୍ରୋନ୍ ବହୁତ ସତର୍କ ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ଏହା କେବଳ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ବିରକ୍ତ କରିଛି। ଖୋଲା ସିଷ୍ଟମଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମିସାଇଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଭାରତରେ ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ବିଦେଶରୁ କ୍ରୟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି |

ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ପରି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ କ୍ରୟକୁ ଶିଗ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆମେରିକାର 30 ଟି ସାଧାରଣ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ସିମ୍ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ପ୍ରାୟ 22000 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଏହି ଡିଲ୍ କରାଯାଇଛି | ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବିତରଣ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ 6 ଟି ରେପର୍ ମଧ୍ୟମ ଏଲ୍ଟିଟିଉଡ ଲଙ୍ଗ ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ କରାଯିବ | ଅବଶିଷ୍ଟ 24 ଡ୍ରୋନ୍ ଆସନ୍ତା 3 ବର୍ଷରେ ବିତରଣ କରାଯିବ |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ କାଉନସିଲ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରୁ 30 ଟି ଡ୍ରୋନ କିଣିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ। ଡିଲର ପ୍ରଥମ ଭାଗରେ 4400 କୋଟିରୁ 6 mq-9 ଡ୍ରୋନ୍ ଫୋନ୍ କ୍ରୟ କରାଯିବ | ବିତରଣ ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ, ଅବଶିଷ୍ଟ 24 ଟି ମଧ୍ୟରୁ ଆଠଟି ଡ୍ରୋନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସେନାକୁ ଦିଆଯିବ | ଯାହାର ବିତରଣ 3 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇପାରିବ, ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚରେ ଏୟାର-ଟୁ-ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ମାରିହେବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଲାଗିଥିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ |

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସମାନ ଡ୍ରୋନ୍ ଯେଉଁଥିରୁ ଆମେରିକା ବାଗଦାଦ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଇରାନ ଜେନେରାଲ ସୁଲେମାନିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। ଆମେରିକାର ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କଲା ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲା | ଡ୍ରୋନ୍ ଭିତରକୁ ଗଲା, କିନ୍ତୁ ଇରାନ ଏହାକୁ ଧରି ମଧ୍ୟ ପାରିଲା ନାହିଁ |

ତା’ପରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବାଗଦାଦ ବିମାନବନ୍ଦରର ଆକାଶ ଉପରେ ଉଚ୍ଚରେ ବୁଲୁଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଜେନେରାଲ ସୁଲେମାନି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଜେନେରାଲ ସୁଲେମାନି ବାଗଦାଦ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ବାହାରିବାବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ କାରରେ ବସିବାକୁ ଯାଉଥିଲା। ସେ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ କଲା ଯେ ସୁଲେମାନିର କାର ଉଡ଼ିଗଲା ଏବଂ ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମରିଗଲା |

Share Your Views In Comments Below

comments