ଛୋଟ ଗାଁରୁ ଆସିକି IPS ଅଧିକାରୀ ହେଲେ, ଏବେ ଗରିବ ଯୁବ ମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍କିତ ଶର୍ମା…

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ ଯେ ଯେକେହି ହାସଲ କରିବ | ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ଧର୍ଯ୍ୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସଫଳତାର ପଥରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଅଛି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ସମସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରେ ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢ଼େ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରି ଥାଏ | କିଛି ଏହିପରି କାହାଣୀ ଆଇପିଏସ୍ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମାଙ୍କର | ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରର ଆଜାଦ ଚକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଟି ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ପଦରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଆଇପିଏସ୍ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ଏହି ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

ଛୋଟ ଗାଁର ଝିଅ ଆଇପିଏସ୍ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା

ଆଇପିଏସ୍ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ନିଜେ ଛତିଶଗଡର ଦୁର୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁର। ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ନିଜକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ତଥା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ | 2018 ମସିହାରେ, ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ସେ ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ | ତଥାପି, ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା | ସେ ଅନେକ କଷ୍ଟଦାୟକ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ସବୁ ଅସୁବିଧାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏହି ପଦବୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ |

UPSC ରେ 203 ରାଙ୍କ ଆଣି ପରିବାର ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଉଜ୍ୱଳ କରିଥିଲେ

ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ 203 ରାଙ୍କ ପାଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାର ନାମ ଉଜ୍ଜଳ କରି ଏକ ମିସାଲ ଦେଇଛନ୍ତି | ରାୟପୁରରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଟୁଥିବା ଅପରାଧକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |

ଆଇପିଏସ୍ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ଗରିବ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି

ଆଜିକାଲି ଆଇପିଏସ୍ ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ଅଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ସେହି ଯୁବା ମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ପରି ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଯୁବା ମାନଙ୍କ କୋଚିଂ ଫି ଦେବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି,ସେହିଭଳି ଯୁବାଙ୍କୁ ସେ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ଅଙ୍କିତା ଶର୍ମା ରବିବାର ଦିନ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 25 ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରୁଛନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments