ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା: ଛୋଟ ମୋଟ ରୋଗ ପାଖରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ୟାନସର ରୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି 2ଟି ମନ୍ଦିରରେ ପାଦ ଦେବା ମାତ୍ରେ ହେଇଯାଏ ଠିକ…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ, ଆମ ଦେଶର ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଅନେକ ଧର୍ମହୀନ ଲୋକ ଏହାକୁ ନକଲି ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଏବଂ କପଟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଲୋକମାନେ କିଛି କହିପାରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତିର ଏହି ସ୍ଥାନ | କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି କାରଣ କେହି ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା, ଅସୁସ୍ଥତା ସହିତ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି, ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କର ସମାଧାନ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ଅନ୍ୟାୟ, ନାସ୍ତିକବାଦୀ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରଣାମ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମନ୍ଦିରର ଅବସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ…

1. ହନୁମାନ ଜୀ ଦଣ୍ଡରୌଆ ଧାମର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର

ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଦେଶରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର ଅଛି | ସେହି ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଏହି ଚମତ୍କାର ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ଯେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଭଣ୍ଡ ଜିଲ୍ଲାର ଦଣ୍ଡରୌଆ ଧାମ ଅଟେ | ଏଠାରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ନିଜେ ଜଣେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଭାବରେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିଥିଲେ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ମହନ୍ତ ଶିବକୁମାର ଦାସଙ୍କର କର୍କଟ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ହନୁମାନ ଜୀ ମନ୍ଦିରରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ରୂପରେ ଦେଖିଥିଲେ। ସେ ବେକରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲେ | ଆଜି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଅନେକ ଲୋକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ମନ୍ଦିରରେ ଫୁଲା, ଅଲସର ଏବଂ କର୍କଟ ଭଳି ରୋଗ ମନ୍ଦିରର ପାଞ୍ଚଟି ପରିକ୍ରମା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଡକ୍ଟର ହନୁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଆଶା ସହିତ ଏଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି |

2. ଚତୁରଦାସ ଜୀ ମହାରାଜ ମନ୍ଦିର

ରାଜସ୍ଥାନର ନାଗୌର ଠାରୁ ଚାଳିଶ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଅଜମେର-ନାଗୌର ରାସ୍ତାରେ ଥିବା କୁଚେରା ସହର ନିକଟରେ ବୁଟି ଧାମ | ଯାହା ଚତୁରଦାସ ଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ପକ୍ଷାଘାତ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଡାକ୍ତର, ହାକିମ କିମ୍ବା ବଇଦ ନାହାଁନ୍ତି। ବରଂ ପକ୍ଷାଘାତ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଚମତ୍କାର ଶକ୍ତି ଏଠାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାୟ 500 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଚତୁରଦାସ ଜୀ, ଯିଏ ଜଣେ ଯୋଗୀ ଥିଲେ, ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକତାରୁ ମୁକ୍ତ କରୁଥିଲେ। ଆଜି ବି ତାଙ୍କ ସମାଧି ଚାରିପଟେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରିବା ପକ୍ଷାଘାତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ନାଗୌର ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତି | ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୈଷ୍ଣବ, ଭଦୱା ଏବଂ ମାଗ ମାସରେ ଏକ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ପକ୍ଷାଘାତର ସଫଳ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରୋଗୀକୁ ଲଗାତାର 7 ଦିନ ମନ୍ଦିର ବୁଲିବାକୁ ପଡିବ | ପରିସମାପ୍ତି ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ରୋଗୀକୁ ଏକ ଯଜ୍ଞରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସରିଯିବା ପରେ ରୋଗୀକୁ କୁଣ୍ଡର ରାଶିଫଳ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ରୋଗ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏକ ଚମତ୍କାରର ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ରୋଗୀର ଅସୁସ୍ଥତା ସମାପ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ହାତ ଏବଂ ପାଦ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ପକ୍ଷାଘାତ କାରଣରୁ କଥା ହେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମାଗଣା ଜୀବନଯାପନ ଏବଂ ଖାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏଠାରେ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ଭକ୍ତମାନେ ଏଠାରେ ଦାନ କରନ୍ତି, ଯାହା ମନ୍ଦିରର ବିକାଶ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥାଏ | କିଛି ଅବଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ମାନବ ସେବା ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments