ଘର ଲୋକଙ୍କ ଠୁ ଶୁଣିଲେ ସୋଦା, ଛୋଟବେଳେ କପଡା ବଲରେ ଖେଳୁଥିଲେ, ଏବେ IPL ରେ କରୁଛନ୍ତି ଧମାଲ… ନା ଶୁଣି ଆପଣ ବି ଖୁସି ହେଇଯିବେ …

କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ କ୍ରେଜ୍ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ର 13 ତମ ସିଜନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ସିଜନରେ ଅନେକ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପ୍ରତିଭା ଦେଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଉତ୍ସୁକ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଯୁବ ଖେଳାଳିମାନେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି | ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଏହି ଯୁବ ଖେଳାଳିମାନେ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି | ସେ ଏହି ସୁଯୋଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ଉଠାଇ ନିଜର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ରେ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତୁଛନ୍ତି | କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୁବ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ |

ହଁ, ଅଣ୍ଡର -19 ବିଶ୍ୱକପ 2018 ର ବିଜେତା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି ତାଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି | ବିଶ୍ୱକପରେ 150 ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରି ସେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଭାରତକୁ ଫାଇନାଲ ଜିତିବାରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କହିରଖୁଛୁ ଯେ କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇପିଏଲରେ କେକେଆର ତରଫରୁ ଖେଳୁଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି ଆଇପିଏଲର 12ତମ ମ୍ୟାଚରେ ଆରଆର ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ, ସେ 1 ଓଭରରେ 2 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ | ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଉଛୁ ଯେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ 2 ଓଭରରେ ମାତ୍ର 13 ରନ୍ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ 2 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ବ୍ୟାଟିଂରେ ମଧ୍ୟ କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି 5 ବଲରୁ 8 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି | ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସେ ଏଠାରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ | ଆଜି ଆମେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ |

କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି ପିଲାଦିନେ କପଡା ବଲ ସହିତ ଖେଳୁଥିଲେ

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଉଛୁ ଯେ କମଲେଶ ନାଗରକୋଟି 28 ଡିସେମ୍ବର 1999 ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ବାରମେରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କମଲେଶଙ୍କୁ ଘରର ସମସ୍ତେ ସ୍ନେହରେ ବିଟୁ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବୟସ 4 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ପରିବାର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ। କମଲେଶ ନିଜେ ଜୟପୁରରେ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ। କମଲେଶ ଖେଳକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ସେ ପିଲାଦିନେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ, ସେ ବାସ୍କେଟବଲ୍ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କମଲେଶ ତାଙ୍କ ଗାଁକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେ ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ | ଖେଳିବାବେଳେ ଅନେକ ଥର ମାଟି ଚଟାଣରେ ଗାତ ହୋଇଯାଉଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପରିବାରର ଗାଳିଗୁଲଜ ଶୁଣିବାକୁ ପଡିଲା | ସେ କ୍ରିକେଟକୁ ଏତେ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଯେ ସେ ପିଲାଦିନେ କପଡ଼ାରେ ତିଆରି ବଲ ସହିତ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ।

କମଲେଶଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ପରିବାର ତାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ

ସ୍କୁଲ ଦିନରୁ କମଲେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତି ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ, ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପାଠ ସହିତ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। କମଲେଶ ଜୟପୁରର ଏକ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ 13 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେ U-14 ପାଇଁ ଟ୍ରାୟଲ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଚୟନ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ତାଙ୍କର ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ଉପରେ କୋଚ୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ରାଠୋରଙ୍କ ନଜର ପଡିଲା, ତା’ପରେ କୋଚ୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ରାଠୋର କମଲେଶଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। କମଲେଶ ପଡ଼ିଆରେ ଖୁବ ଅଭ୍ୟାସ କରିଲେ। ତାଙ୍କର ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ହେତୁ କମଲେଶ under-16 ରାଜସ୍ଥାନ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ under-19 ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କର ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ଦେଖି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ଚକିତ ହୋଇଇଯାଉଥିଲେ। ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 150 ବେଗରେ ବଲ୍ ଖେଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଉଥିଲା |

150 ବେଗରେ ବୋଲିଂ ଆଧାରରେ କମଲେଶଙ୍କୁ 2018 ମସିହାରେ ଅଣ୍ଡର -19 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କମଲେଶ ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ସହ 29 ରନ ଦେଇ ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ 3 ଟି ପ୍ରଥମ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ଅଣ୍ଡର -19 ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ କମଲେଶ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଭାରତକୁ ଚାମ୍ପିୟନ କରିବାରେ କମଲେଶଙ୍କର ବହୁତ ଅବଦାନ ଥିଲା | ବିଶ୍ୱକପରେ କମଲେଶ ନିଜର ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ ସହ 6 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 9 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖି ଭାରତୀୟ ଦଳର ସମସ୍ତ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments