ଦେଶର ସବୁ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା Vaccine, କେହିବି ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ରହିବେ ନାହିଁ- ପିଏମ ମୋଦୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଏହାର ଟୀକାକରଣରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ନାହିଁ। ଏକ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବେଳେ ମୋଦୀ ଜି ଏହା କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଏହି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯିବ। କାହାକୁ ଛାଡି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | କୋଭିଡ -19 ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କଲଡ ଚେନ ଚାଲିଛି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଛି। ଲକ୍ ଡାଉନ ଏବଂ ତା’ପରେ ଅନଲକ୍ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଙ୍କଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ସତର୍କତାର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ପର୍ବ ଦିନରେ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ କୌଣସି ରିସ୍କ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କରୋନା ଟିକା ଉପରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଦେଶକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି କରୋନା ଟିକା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | କାହାକୁ ଛାଡି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ହଁ, ଏହି ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ବିପଦର ନିକଟତମମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ | ଏଥିରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସାମିଲ ହେବେ |

ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦେଶର 8 ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ରୋଗ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଏହାର ଟିକା ତିଆରିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।

କରୋନା ଟିକା ତିଆରି ହେବା ପରେ, ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଟିକାକୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା | ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରଥମେ 50 ହଜାର କୋଟି ବଜେଟ୍ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଏବଂ ଏହି ଟିକା ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯିବ।

Share Your Views In Comments Below

comments