BREAKING: ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲକଡାଉନ କରିବାକୁ ହେଲାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତି, ମୋଦୀ ସରକାର ଙ୍କୁ …

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ମାର୍କେଟଗୁଡିକ ପୁଣି ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ତଥା ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ କରନା ମାମଲା ଲାଗାତାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜିରିୱାଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି ଜନଗହଳି ହ୍ରାସ ନହୁଏ, ତେବେ ବଜାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯିବ ।’

ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାସ୍ତବରେ ମହିଳାମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଉଛୁ ଯେ ଯଦି ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସେହି ବଜାରଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରି ପାରିବେ | ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି କୋଭିଡି କଟକଣା ଅନୁସରଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ, ସେ ସ୍ଥାନ କୁ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ହଟସ୍ପଟ୍ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଉଛି |

ପୁନର୍ବାର କମିଲା ବିବାହରେ ଯୋଗଦେବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
କେଜ୍ରିଭାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ 750 ଆଇ.ସି.ୟୁ ବେଡ୍ ବୃଦ୍ଧି କରି ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସାରକଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ ଅଟେ । ସମସ୍ତ ରାଜନେତା ଏବଂ ଏଜେନ୍ସି COVID 19 କୁ ‘ନିୟନ୍ତ୍ରଣ’ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୟାସକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ‘ମାସ୍କ’ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଏବଂ ‘ସାମାଜିକ’ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରୁଛି |

ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯେତେବେଳେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ କୋରୋନା’ର ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଥିଲା, ସେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 200 ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉଛି ଏବଂ କେବଳ 50 ଜଣଙ୍କୁ ‘ଅନୁମତି’ ଦିଆଯିବ | ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ L.G କୁ ପଠାଯାଇଛି |

ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘କୋଭିଡ-19’ ର 3,797 ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ, 99 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି |

ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ 3,797 ଟି ନୂଆ କରନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏଠାରେ ମୋଟ ମାମଲା 4.89 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ସଂକ୍ରମଣ’ ଯୋଗୁଁ ଆହୁରି 99 ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯାହାଫଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 7,713 କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁସାରେ, ସହରକୁ ସତେଜ ପର୍ବର ଋତୁ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର ମଧ୍ୟରେ ସିଙ୍କ୍ରୋନାଇଜ୍ କରାଯାଇଛି। ସହରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହାର 12.73 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ କୋଭିଡ -19 ର 40,128 ଜଣ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ବୁଲେଟିନ୍ ରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସମୁଦାୟ ‘ସଂକ୍ରମଣ’ ସଂଖ୍ୟା 4,89,202 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments