ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ଝିଅ ବାହାଘରରେ DM ସାର ପହଞ୍ଚି କରିଲେ ଏମିତି କାମ, ବାପାଙ୍କ ଅଭାବ ପଡିଲା ନାହିଁ ଜଣା… ସଲାମ ସାର

ସାମରିକ ସୈନିକମାନେ ଆମର ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସୈନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଭାରତ ମା ପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଦେଶର ସୈନିକମାନେ ନିଜ ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରରେ ଦେଶର ଦେବାରେ ନିୟୋଜିତ। ଟାଣ ଖରାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ ପଛକୁ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୂଲ୍ୟରେ, ସୈନିକମାନେ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି | ଜଣେ ସୈନିକ ହେବାକୁ ହେଲେ ଅନେକ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଯବାନମାନେ ସବୁବେଳେ ଅସୁବିଧା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଯୁବକ ବାହାରେ ଶହୀଦ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଦୁଃଖ କେବଳ ପରିବାରକୁ ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ପରିବାରର ଦୁଃଖ କିଛି ଅଲଗା ହିଁ | ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କାହିଁକି କହୁଛୁ | ତେବେ ଆପଣ ଠିକ ଭାବୁଛନ୍ତି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଦେଓରିଆ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏକ ଖବର ଆସିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ଅମିତ କିଶୋର ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହଠାତ୍ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ସହିଦ ସୈନିକ ଅଜୟ କୁମାରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଜଣେ ପିତାଙ୍କ ପରି ସେ ଶହୀଦଙ୍କ ଝିଅର କନ୍ୟା ଦାନ କରି ନୂତନ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

ବିଏସଏଫ ଯବାନ ଅଜୟ କୁମାର ସାଲେମପୁର ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳର ମଜୁଲିରାଜ ସହରରେ ରୁହନ୍ତି। ଅଜୟ କୁମାରଙ୍କୁ ବିଏସଏଫର 88 ତମ ବାଟାଲିୟନରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଉଦାମପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ 25 ଅଗଷ୍ଟ 2018 ରେ ଏକ ଘଟଣା ସମୟରେ ଅଜୟ କୁମାର ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଅଜୟ କୁମାର ଚାଲିଯିବା ପରେ ପରିବାରର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଶହୀଦ ଅଜୟ କୁମାରଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶିବାନୀ ରାୱତଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ଝିଅ ଶିବାନୀ ରାୱତ ଡିଏମ ଅମିତ କିଶୋରଙ୍କୁ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ ଚିଠି ଲେଖି ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ଡିଏମ୍ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ଝିଅର ଲେଖିଥିବା ଚିଠିକୁ ପଢିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଡିଏମ୍ ଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ, ତାଙ୍କ ଖୁସିର ସ୍ଥାନ ନଥିଲା | ଡିଏମଙ୍କୁ ଦେଖି ସେହି ଝିଅ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲା | ଶିବାନୀ ରାୱତ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲି ଯେ ମୋର ବିବାହ ସମୟରେ ଯଦି ସେ ଆମ ଘରକୁ ଆସି ମୋର କନ୍ୟାଦାନ କରନ୍ତି ତେବେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନୋବଳ ବଢିବ | ଆସି ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିବାରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବହୁତ ଖୁସି |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ପିତାଙ୍କ ପରି କନ୍ୟାଦାନ କରି ନୂତନ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ଜଣେ ପିତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଡିଏମ୍ ପୂରଣ କରିଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments