MS Dhoni ଙ୍କ 5ଟି ଏପରି ଗୁପ୍ତ ରହସ୍ୟ, ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ କହିବେ ଏତେ ବଡ କଳାକାର ଇଏ… ଜୀବନରେ କରିଛନ୍ତି ଏମିତି ସବୁ କାମ

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ, ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଯିଏ 2007 ରୁ 2016 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ 2008 ରୁ 2014 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଏବଂ ସୀମିତ ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଖେଳକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଜଣେ ବଡ଼ ପ୍ରଶଂସକ ଅଟନ୍ତି | ଧୋନିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସକାରାତ୍ମକ କଥା ଅଛି, ତେବେ ତାଙ୍କର କିଛି କଳା ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

1. ଧୋନିଙ୍କ ଛେଳି ବଳି

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ 2007 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବା ପରେ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କୁ ସେହି ବର୍ଷ ODI ରେ ନେତୃତ୍ୱ ଭୂମିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ 2008 ରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏକ ଟ-ସିରିଜ୍ ଖେଳିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲା ଏବଂ ଧୋନି ମଧ୍ୟ ଥକିବାର କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନଥିଲେ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବନାମ ଫାଇନାଲରେ, ଧୋନିଙ୍କ ଖେଳାଳି ସିଡନୀ ଏବଂ ବ୍ରିସବେନ୍ରେରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସିରିଜ ଜିତିଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ଏସସିଜିରେ ପ୍ରଥମ ଫାଇନାଲରେ ଧୋନି ନିଜେ ବିଜୟ ରନ ବନାଇଥିଲେ। ତେବେ ଧୋନି ବିଜୟ ପରେ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିଲେ।

ଜାତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଧୋନିଙ୍କ ବିଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ତତ୍କାଳୀନ ଯୁବକ ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ରାଞ୍ଚିର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ଗୋଟିଏ ଛେଳି ବଳି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଧୋନି ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହିପରି ଘଟଣା ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିବେ ନାହିଁ |

2. ଧୋନିଙ୍କ ବେଆଇନ ଗ୍ଲୋଭସ୍

ଟ୍ରି-ସିରିଜରେ ଧୋନି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ICC) ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ସିଡନୀରେ ରିକି ପଣ୍ଟିଙ୍ଗଙ୍କ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଧୋନିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଗ୍ଲୋଭସ୍ ବେଆଇନ ବୋଲି କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା।

କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯଦି ସେ ବିନା ଯାଞ୍ଚରେ ପୁନର୍ବାର ଗ୍ଲୋଭସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ମ୍ୟାଚ କଥା କହିବା, ତେବେ ଭାରତ 318 ରନ୍ ଚେସ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ 18 ରନ୍ ହରିଥିଲା। ପଣ୍ଟିଙ୍ଗଙ୍କ 124 ରନ୍ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା |

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଚେସରେ 113 ରନ୍ କରି ଛିଡା ରହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅତିଥି ଦଳକୁ ପରାଜୟରୁ ବଞ୍ଚାଇପାରି ନଥିଲେ । ଧୋନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କଠିନ ସମୟ ଥିଲା, ବିଶେଷକରି ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ କାରଣ ସେ 54.54 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ସହ ମାତ୍ର 36 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିପାରିଥିଲେ |

3. ଧୋନିଙ୍କ CSK ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂ କଥା

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ 2013 ଆଇପିଏଲ୍ ସ୍କାମ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ଧୋନି ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରିଥାନ୍ତି। ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏସପି କୁମାର ତାଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କିଟି ନାମକ ଜଣେ ବୁକି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁନାଥ ମୟପ୍ପନ ତାଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରିଥିଲେ ଯେ ଧୋନି ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି (140 ସ୍କୋର କରି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିବାକୁ)। ଏସପି ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁନାଥ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ, ପଚରାଉଚରା କରିବା ପରେ କିଟିଙ୍କୁ କୁମାରଙ୍କ ସହିତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷାରେ ରେଳବାଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ମୟପ୍ପନ CSK ର ଦଳ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଥିଲେ, ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜୁଆରେ ତାଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା |

4. ଧୋନି-ଶ୍ରୀନିବାସନ ପାର୍ଟନରସିପ

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଧୋନି CSK ର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ସିମେଣ୍ଟସର କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ଦ୍ଵନ୍ଦ ତେବେ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ପାଖରେ ନିଜେ ଇଣ୍ଡିଆ ସିମେଣ୍ଟସର ମାଲିକ ଥିଲେ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଆଇସିସି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ଏନ ଶ୍ରୀନିବାସନ୍ କମ୍ପାନୀର ସକ୍ରିୟ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ |

ଥରେ ଶ୍ରୀନିବାସନ୍ ତାଙ୍କ ସୁପାରିଶକୁ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ଧୋନିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାରତର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ | ଧୋନି ଶ୍ରୀନିବାସନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅନ୍ୟ କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ତେବେ ବିସିସିଆଇର କିଛି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିପର ଚତୁର ଥିଲେ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବିସିସିଆଇର ବାଟ ଦେଇ କିପରି ରାସ୍ତା ବୁଲାଇବେ ତାହା ଜାଣିଥିଲେ। ଶ୍ରୀନିବାସନଙ୍କ ସହ ଧୋନିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ସାମ୍ବାଦିକ ରାଜଦୀପ ସର୍ଦ୍ଦାରଙ୍କ ନୂତନ ପୁସ୍ତକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏକାଦଶରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

5. ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଧୋନିଙ୍କର ଅନେକ ସମ୍ପର୍କ

ଏମଏସ ଧୋନି 2010 ରେ ସାକଶିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜିଭା ନାମକ ଏକ ଝିଅର ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଛି । ତେବେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଧୋନି ଅନେକ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଡିତ ଥିଲେ, ବିଶେଷ କରି ବଲିଉଡରେ |

2007 ରେ, ଧୋନି ଏବଂ ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଗୁଜବ ଥିଲା | ପରେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଡେଟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଧୋନିଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ପର୍କର ଗୁଜବ ଆସିଥିଲା ଯେ ସେ କପିଲଙ୍କ ସହ କମେଡି ନାଇଟ୍ ର ପୂର୍ବତନ ସୃଜନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରୀତି ସିମୋସଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତରେ ଡେଟ କରୁଥିଲେ। 2009 ରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରାୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧୋନିଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା କଥା ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା କିଛି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା । ଧୋନିଙ୍କୁ ଗଜନି ଫିଲ୍ମର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଆସିନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଯୋଡାଯାଇଥିଲା ।

Share Your Views In Comments Below

comments