ହେୟାର ଡ୍ରେସର ଭାବରେ କାମ କରି ଦିନକୁ 200 ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଝିଅ +2 ପରୀକ୍ଷାରେ ରହିଲେ 99.5% ମାର୍କ ରଖି ରଚିଲେ ଇତିହାସ, ଏବେ ଆଗକୁ ପଡିବା ପାଇଁ…

ଜସପ୍ରୀତ କୌର ପଞ୍ଜାବର ମାନସା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ ବାଜେୱାଲାର ବାସିନ୍ଦା, ଜସପ୍ରୀତ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ 450 ରେ 448 ମାର୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ନିଜ ଘରର ପରିବାରର ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ଗାଁର ନାମ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜଳ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ସେ ଏକ ନୂତନ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି |

ଜସପ୍ରୀତ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାଦଶରେ 99.5% ମାର୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଜସପ୍ରୀତଙ୍କ ପିତା ବଲଦେବ ସିଂ ଜଣେ ହେର ଡ୍ରେସର ଏବଂ ସେ ଦିନକୁ ମାତ୍ର 200-250 ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆୟ କମ | ଏବଂ ଜସପ୍ରୀତ ତାଙ୍କର ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ପରିଶ୍ରମର ଶକ୍ତିରେ ଭଲ ମାର୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |

ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦରମା ସହିତ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କ ଘର ଚଳାଇବାକୁ ପଡୁ ନଥିଲା ବରଂ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ଜସପ୍ରୀତ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାଣି ଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ଭାବିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମକୁ ସେ ଅଯଥା ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ |

ଜସପ୍ରୀତଙ୍କ ମାତା ମନପ୍ରୀତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅର ସଫଳତା ପାଇଁ ବହୁତ ଖୁସି ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବିତ, ଜସପ୍ରୀତ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଗାଁରେ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବାକୁ ତାଲିମ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି|

ଜସପ୍ରୀତ ସେହି ଝିଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ ପ୍ରକୃତରେ ସମାଜ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ, କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଦେଖି, ବୋଧହୁଏ କିଛି ପିତାମାତା ତାଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପଡିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments