ଦୀପାବଳିର ଆଲୋକ ହେଇଗଲା ଅନ୍ଧକାରରେ ପରିଣତ, ଖେଳ-ଖେଳରେ ଦୁନିଆ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ଝିଅ…

ଦୀପାବଳିର ପର୍ବ ଆମ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ବ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦୀପାବଳିର ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ | ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳିର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଘରର ସଫେଇ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଦୀପାବଳୀ ପର୍ବକୁ ବହୁତ ଖୁସିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ପର୍ବ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ପର୍ବ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଅତି ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ପର୍ବରେ ଘରେ ହସ ଏବଂ ମଜା କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ହିଁ ଯେକୌଣସି ପର୍ବର ପ୍ରକୃତ ଆନନ୍ଦ ଆସେ, କିନ୍ତୁ କେବଳ ଭାବନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଆଲୋକର ପର୍ବରେ ଯଦି କାହାର ଘରର ଦୀପ ଲିଭିଯାଏ, ତେବେ ସେହି ପରିବାରର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହେବ ଏବଂ ସେମାନେ କିପରି ରହିବେ? ଏହି ଦୁଖକୁ ସେମାନେ କିପରି ସହିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ? । ଏହି କଥା ଭାବିଲେ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟ କମ୍ପିଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଘଟଣା ପ୍ରକୃତରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳୀ ଅବସରରେ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟର ଏକ ଗ୍ରାମ ଘରେ ଦୀପାବଳୀ ପର୍ବ ହସ-ଖୁସି ବଦଳରେ ଶୋକରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲା |

ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଘଟଣା ଗୁଜୁରାଟର ରାଜକୋଟ ସ୍ଥିତ ଡୋଲାସା ଗାଁର ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ଦୀପାବଳୀ ଅର୍ଥାତ୍ ନଭେମ୍ବର 12 ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ଘରର ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ଝିଅ ଏକାଠି ଦୁନିଆକୁ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ଏବଂ ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପାଣିର ଟାଙ୍କି ନେଇଥିଲା | କହିରଖୁଛୁ, ରାଜକୋଟ ଜିଲ୍ଲାର ଡୋଲାସା ଗ୍ରାମରେ ଭିପୁଲଭାଇ ପତ୍ନୀ କିରଣବେନ୍ ତାଙ୍କର ତିନି ଝିଅଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରୁ ଦୁଇ ସାନ ଝିଅ ନିଶା ଏବଂ ନିହାରିକା ଉଭୟ 3 ବର୍ଷର ଯାଆଁଳା ଭଉଣୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପରିବାର ଏକାଠି ଗାଁରେ ରହୁଥିଲା |

ଦୀପାବଳୀର ଆଗମନ ହେତୁ ଘରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହି ଝିଅମାନେ ହଠାତ୍ ଟାଙ୍କି ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ସେଥିରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଝିଅ ଟାଙ୍କିରେ ପଡ଼ିଗଲେ, ଏହା ପରେ ସେମାନେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଚିତ୍କାର କଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଚିତ୍କାର ଶୁଣି ମା କିରଣବେନ୍ ଦୋୖଡି ଦୋୖଡି ଟାଙ୍କି ପାଖକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ପଡୋଶୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିତ୍କାର ଶୁଣିବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ଝିଅଙ୍କୁ ଟାଙ୍କିରୁ କଢ଼ା ଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁହେଁ ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ କରିସାରିଥିଲେ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଥିଲେ, ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କର ମା ଦୁଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ମା ବାପା ବହୁତ କାନ୍ଦୁଥିଲେ।

ଦୀପାବଳୀର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ଦୁଖଦ ଘଟଣା ସମଗ୍ର ପରିବାରକୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିଲା। ଏହି ପରିବାର ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ ଯେ ସେମାନେ ସେହି ଦିନକୁ ଏହିପରି ପାଳନ କରିବାକୁ ଏତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଶୋକରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | କହିରଖୁଛୁ ଯେ ନିରୀହ ଝିଅମାନଙ୍କର ମା’ଙ୍କ ଲୁହ ଥମିବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଘଟଣା ହେତୁ ଦୀପାବଳୀରେ କୌଣସି ଘରେ କେହି ଦୀପ ଜାଳି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କେହି ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

Share Your Views In Comments Below

comments