ଦୀପାବଳି ପୁର୍ବରୁ ଘରୁ କାଢି ଦିୟନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଗୁଡିକୁ ନହେଲେ ରାଗିଯିବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଜୀବନରେ ଆସିବ ଅନେକ ଅସୁବିଧା… ରୁହନ୍ତୁ ସାବଧାନ

ଏହି ବର୍ଷ 14 ନଭେମ୍ବରରେ ଦୀପାବଳିର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯିବ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ମାତା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ଓ ଉପାସନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ସୁଖ ପାଇଥାଏ। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସହିତ ଜୀବନରେ କେବେ ବି ଅର୍ଥର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ ନାହିଁ | ପୌରାଣିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଶସ୍ୟରେ ଖୁସି ହେବାକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି |

ଦୀପବଳି ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଘରର ସଫା କରିବା, ରଙ୍ଗ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି | ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ବଦା ରହୁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ, ତେବେ ଆପଣ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ କିଛି ଜିନିଷ କାଢି ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଜୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଘରୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ

ଘର ସଫା କରନ୍ତୁ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘର ଭିତରେ ରୁହନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରହିଥାଏ। ତେଣୁ, ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଘରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଜରୁରୀ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ଭଙ୍ଗା ଜିନିଷ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଫିଙ୍ଗିଦିଅନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି କାରଣରୁ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି |

ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଦେବତାମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଯଦି ଘରେ ଭଗବାନ ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କର କୌଣସି ଭଙ୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଘରୁ ଫିଙ୍ଗିଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଘରେ କୌଣସି ବରକ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ |

ପୁରୁଣା ବୁଟ୍ ଏବଂ ଚପଲ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ପୁରୁଣା ଜୋତା ଚପଲ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ପୂର୍ବରୁ ଘରୁ ବାହାର କରି ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ କାରଣ ପୁରୁଣା ଜୋତା ଘର ଭିତରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ନକାରାତ୍ମକତା ବଢିଥାଏ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆସେ |

ଘରେ ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟା ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟା ଘର ଭିତରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନ ସଫଳତାର ପଥରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯଦି ଘରେ ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଖରାପ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣ ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣ ଖରାପ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଘରୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶୁଭଫଳ ଉପରେ ଏକ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ଭଙ୍ଗା କାଚ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏକ ଭଙ୍ଗା କାଚ ଅଛି କିମ୍ବା ଯଦି କାଚ ଝରକା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି, ତେବେ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଘରୁ ତୁରନ୍ତ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଗ୍ଲାସ୍ ବଦଳାନ୍ତୁ କାରଣ ଘର ଭିତରେ ଏକ ଭଙ୍ଗା କାଚ ରଖିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

Share Your Views In Comments Below

comments