ପ୍ରାଇଭେଟ ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ବଡ ଖୁସି ଖବର, ଶୁଣିଲେ ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିବେ, ଦୀପାବଳି ପୁର୍ବରୁ ସରକାର କଲେ ବଡ ଘୋଷଣା

କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସିତାରମଣ ଙ୍କ ସହ ଅନୁରାଗ ସିଂ ଠାକୁର ମଧ୍ୟ ମିଳିତ ଭାବରେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରଭାବିତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ତା ରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୀତିର ଅର୍ଥନୀତିର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଏବଂ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛନ୍ତି ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ର କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ LTC ଲାଭ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ | ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଏହି ଉତ୍ସାହ ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଗରିବଙ୍କ ହୃଦୟରେ ପହଂଚିବା। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ କେବଳ ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଏହା ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ | କିନ୍ତୁ ଏହି ଖର୍ଚ କିଛି ଏପରି ଉପରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହାର ଲାଭ ସିଧା ସଳଖ ଭାବେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ପହଂଚିବ |

ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ LTA ଚିତ୍ର ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବ କି?
‘ବେସରକାରୀ’ କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟରେ LTA ଲାଭ କୁ ନେଇ ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅତିଶୀଘ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟି କରଣ ଦିଆଯିବ | ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁ ମାନେ ନୂତନ ଟିକସ ପ୍ରଣାଳୀ ଆପଣେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଆଗୁଆ LTA ର ଲାଭ ନେଇଛନ୍ତି । ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯିବ |

ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଟାଇମସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଦୁଇଟି ପ୍ରୋଟାଟା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ | ଭରତ ଏହି ପରି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ 80 କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ 8 ମାସ ପାଇଁ ମାଗଣା ଅଫର ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ 68,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଗରିବ ମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି |

ଉତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତି ବ୍ୟବସ୍ତା

ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଠାକୁର ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିରେ କେବଳ ମନରେଗା କିମ୍ବା କୃଷି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ନାହିଁ । ଭିତ୍ତିଭୂମି ସ୍ତରରେ ଏଠାରେ କାମ ହେଉଛି, ଯାହାଫଳରେ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମାଧ୍ୟମ ମିଳୁଛି | ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ମୋଟରସାଇକେଲ, ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ଏବଂ ଘରର ଚାହିଦା ବଢୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments