ସାରା ଦେଶରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, ଦୀପାବଳି ପୁର୍ବରୁ ପ୍ରାଇଭେଟ ଚାକୀରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଲେ ବଡ ଉପହାର, ଶୁଣିଲେ ନାଚି ଉଠିବେ ଆପଣ…

ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅର୍ଥାତ୍ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇଛନ୍ତି। ଅତୀତରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର କିଛି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଏଲଟିସି ଅଧୀନରେ ଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସୁବିଧା ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏଲଟିସି କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମ (ଏଲଟିସି କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମ) ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ଥିଲା, ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଏହି ସୁବିଧା ଅଧୀନରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଆୟକର ଛାଡ ପାଇବେ | ମୋଦୀ ସରକାର ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ 36 ହଜାର ଟଙ୍କା ଆୟକର ଛାଡ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ବେସରକାରୀ-ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ…

– LTC ଅଧୀନରେ, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ 4 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର 2 ଥର ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ | ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନିୟମ ଏଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି |

– ଏହା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ LTC ଉପରେ ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

– ଯଦି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜିଏସ୍ଟି ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

– ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ସପିଂ ପାଇଁ ଟାଇମ୍ ଫ୍ରେମ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ପୂର୍ବରୁ କ୍ରୟ କରିବା ଭଲ |

– ଯଦି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଟିକସ ରିହାତି ପରେ କମ୍ପାନୀ ବକେୟା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବ |

– ସରକାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ନୂତନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଛୁଟି ଏନକାଉଣ୍ଟର ଏବଂ LTC ଠାରୁ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ, ସେତେବେଳେ କେବଳ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକସ ଛାଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

– ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ LTC ରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଅର୍ଥର 3 ଗୁଣ ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାର 12 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ |

Share Your Views In Comments Below

comments