ଦୀପାବଳି ମଧ୍ୟରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଆସିଲା ଦୁଖଦଃ ଖବର, ବିଜେପିର ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ହେଲା ନିଧନ, ସାରା ଦେଶରେ ଖେଳିଗଲା ଶୋକର ଲହରୀ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ଶନିବାର ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲା। ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଦିନ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ମୁମ୍ବାଇର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ନରେଲା ବିଧାୟକ ବିଶ୍ୱ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ପିତା ଥିଲେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଜେପି ସମେତ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଜନ ସଂଗଠନର ମୂଳଦୁଆକୁ ଦୃଢ କରିଥିବା ନେତା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ସ୍ୱର୍ଗତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପାଇ ଏବଂ ରାଜାମାତା ବିଜୟ ରାଜ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ସହ ପୁନଃମିଳିତ ହୋଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରେ ଜନସଂଘର ମୂଳଦୁଆ ଦୃଢ କରିଥିଲେ । ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ କୈଳାସଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୋପାଳର ବନସାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ କୌଣସି ଉନ୍ନତି ହୋଇନଥିଲା, ତାଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜନୀତି ଜାଣିଥିବା ବୃଦ୍ଧମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ପରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଗୌର ପରିବାର, ଅନ୍ୟଟି ସାରଙ୍ଗ ପରିବାର | ସାରଙ୍ଗ ଏବଂ ଗୌର ଭୋପାଳରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ବିଜେପିକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏହି ଉଭୟ ପରିବାରଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଅବଦାନ ରହିଛି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଲେଖିଥିଲେ ପୁସ୍ତକ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ‘ନରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ନରେନ୍ଦ୍ର’ ଶୀର୍ଷକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସଂଗ୍ରାମ ଦିନଠାରୁ ଦେଶର ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଯାତ୍ରା ଉପରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜେଲକୁ ଯାଇଥିଲେ
ବିଜେପି ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଥିବା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ଜଣେ ମିସାବନ୍ଦୀ ଅଟନ୍ତି । ଦେଶରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବାରୁ ସେ ଅନେକ ମାସ ଜେଲରେ ଥିଲେ।

କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର
କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ କାୟାଷ୍ଟ ମହାସଭାର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ମାଣ ଲେଖକ ନିର୍ବାଣ ପଙ୍କଜ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ବିଦ୍ୟାପୁତ୍ର କରୁଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଥିବା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ଜୀବନର ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ, ନୂତନ ପିଢ଼ି ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହେବେ |

ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲାଲ କୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ଦଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପାଇ ଏବଂ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତା ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରୋଟେମ ବାଚସ୍ପତି ରମେଶ୍ୱର ଶର୍ମା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଫୋଟୋ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ପୂଜ୍ୟ ବାବୁଜୀ ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ଜୀଙ୍କର ବିୟୋଗ ଖବର ଶୁଣି ମୋର ହୃଦୟ ବ୍ୟଥିତ ହୋଇଛି। ମୁଁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି ଯେ ସମ୍ମାନର ସହ ବାବୁ ଜୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ”

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଜେପିର ଅନ୍ୟତମ ମୂଳ ସ୍ତମ୍ଭ, ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଶ୍ରଦ୍ଧା କ ail ଲାଶ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ। ସର୍ବୋପରି ପିତା, ଭଗବାନ, ଏହି ପୁଣ୍ୟଆତ୍ମାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚରଣରେ ସ୍ଥାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏଥି ସହିତ, ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରକୁ ଏହି ବଜ୍ରପାତ ବହନ କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |

ବିଜେପି ମହିଳା ନେତା ଯଶୋଧାରା ରାଜେ ସିନ୍ଧିଆ କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ସମବେଦନା ଜଣାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗ ଜୀଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ଏହି ପାଣ୍ଠିର ଦୁଖଦ ଖବର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଭଗବାନ ତାଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପୁଅମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱ ସାରଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛି
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଟୁଇଟ୍ କରି ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛି, ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା କୈଳାସ ସାରଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର। କଂଗ୍ରେସ ପରିବାର ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments