ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ ବଦଳିଯିବ ଏହି 4ଟି ବଡ ନିୟମ, ସିଧା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ଏହାର ପ୍ରଭାବ, ଜାଣି ନିୟନ୍ତୁ ନଚେତ ହଇରାଣ ହେବେ…

ସମୟ ସହିତ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି | ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ପଡୁଛି | ଡିସେମ୍ବର 1, 2020 ଠାରୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | RTGS, ରେଳବାଇ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରୋସ୍ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ (ଆରଟିଜିଏସ୍) ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି, ଯାହା ପରେ ନଗଦ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ନିୟମ ଡିସେମ୍ବର 1 ତାରିଖରୁ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ମାସରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଦର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି | ତେବେ ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ କେଉଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ? ଆସନ୍ତୁ ସେହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଏହି ସୁବିଧା ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ୍ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ (RTGS) ସୁବିଧାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ

ବ୍ୟାଙ୍କର ଟଙ୍କା କାରବାର ସହ ଜଡିତ ନୂତନ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଡିସେମ୍ବର 01, 2020 ରୁ କରାଯିବ। କହିବାକୁ ଗଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ RTGS 24x7x365 ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​| ଡିସେମ୍ବରରୁ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଗ୍ରାସ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ 24 ଘଣ୍ଟା ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇବେ | ସମ୍ପ୍ରତି ଆରଟିଜିଏସ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର ବ୍ୟତୀତ ସପ୍ତାହର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ସକାଳ 7:00 ରୁ 6:00 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ 24 × 7 ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ |

ପ୍ରିମିୟମରେ ହୋଇପାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ 5 ବର୍ଷ ପରେ, ବୀମାଧାରୀ ପ୍ରିମିୟମ ପରିମାଣକୁ 50% ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ଅଧା କିସ୍ତି ସହିତ ମଧ୍ୟ ପଲିସି ଜାରି ରଖିପାରିବେ |

ଅନେକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ

ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଅନେକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ | ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ରେଳ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନେକ ନୂତନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା| କିଛି ଟ୍ରେନ୍ ଡିସେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ ଜେଲମ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ମେଲ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ଦୁଇଟି ଟ୍ରେନ୍ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ଅଧୀନରେ ଚାଲିବ | 01077/78 ପୁଣେ-ଜାମ୍ମୁ ତାୱି ପୁଣେ ଜେଲମ୍ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଏବଂ 02137/38 ମୁମ୍ବାଇ ଫେରୋଜେପୁର ପଞ୍ଜାବ ମେଲ୍ ସ୍ପେସିଆଲ୍ ଚାଲିବ |

LPG ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଘରେ LPG ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯଦି LPG ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ | ପ୍ରତି ମାସର 1 ତାରିଖ ଦିନ ସରକାର ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର 1 ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଯଦିଓ ଗତ ମାସରେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ|

Share Your Views In Comments Below

comments