ଦୋକାନ ଛୋଟ କିନ୍ତୁ ହୃଦୟ ବଡ଼ : 72 ବର୍ଷର ଜେଜେଙ୍କ ଢ଼ାବା ହେଲା ଭାଇରାଲ, ପଇସା ନଥିଲେ ବି ପେଟ ଭାରି ଖାଇବାକୁ ଦିୟନ୍ତି …

ଟଙ୍କା ଦୁନିଆରେ ସବୁକିଛି ନୁହେଁ | ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ଠାରୁ ବଡ ହେବା ଉଚିତ | ଦୁନିଆ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମନେ ରଖେ ଯାହାର ବଡ଼ ହୃଦୟ ଅଛି | ସମାଜରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଏ | ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଜୁରାଟର ମୋର୍ବି ସହରରେ ରହୁଥିବା ବଚୁଦାଦାଙ୍କୁ ନିଅନ୍ତୁ, ତାଙ୍କୁ 72 ବର୍ଷ ବୟସ |

ବଚୁଦାଦା ଗତ 40 ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଧବା ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଢ଼ାବାର ନାମ ମଧ୍ୟ ‘ବଚୁଦାଦା କା ଢ଼ାବା’ | ଏହି ଢାବାର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯେ ଯିଏ ଏଠାକୁ ଆସେ ସେ ଭୋକିଲା ଯାଏ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ତେବେ ମଧ୍ୟ ବଚୁଦାଦା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଖାଦ୍ୟ ଦେବେ |

ବଚୁଦାଦାଙ୍କ ଢ଼ାବାରେ ଫୁଲ ଥାଳି ର ମୂଲ୍ୟ 40 ଟଙ୍କା| ଏଥିରେ,ଆପଣ ତରକାରୀ, ଡାଲି, ଭାତ, ରୁଟି, ପାମ୍ପଡ ଏବଂ ଚଲା ପାଇବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଢ଼ାବାକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପକେଟରେ ମାତ୍ର 10-20 ଟଙ୍କା ଥାଏ, ତେବେ ବଚୁଦାଦା ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପେଟ ଭର୍ତି ଖାଇବାକୁ ଦେବେ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦିଓ କାହାର ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥାଏ ଏବଂ ସେ ବହୁତ ଭୋକିଲା, ତେବେ ଏହି 72 ବର୍ଷୀୟ ବାବା ତାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବାରେ କୌଣସି ଅଭାବ ଦେଖାନ୍ତି ନାହିଁ | ପାଖାପାଖି ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହିପରି ଅନେକ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କର ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି|

ବଚୁଦାଦା ଏକାକୀ ଏହି ଢ଼ାବା ଚଳାନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦଶ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏକାକୀ ଖାଇବା ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଏକ ଛୋଟ ଧବା ଚଳାଉଥିବା ବଚୁଦାଦାଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ହୃଦୟ ଅଛି | ସେ ଧନୀ ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିଏ ଆସେ ସେ ନିଜ ପେଟ ଭର୍ତି କରି ଯାଏ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣ ଏହି ଢ଼ାବାର କାହାଣୀ କିପରି ଲାଗିଲା ଆମକୁ ମନ୍ତବ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଜଣାନ୍ତୁ |

Share Your Views In Comments Below

comments