2 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ‘ପୁରୁଷ’ ହେଇ ଏମିତି କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏହି ଯୁବତୀ, ଜାଣିଲେ ମୁଣ୍ଡ ପିଟି ଦେବେ…

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଝିଅ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯିଏ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପୁଅ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି | କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ସାଧାରଣତ ଝିଅର ଇଚ୍ଛା କ’ଣ? ଏଠାରେ ପ୍ରଥମେ ଆମେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଏକ ଝିଅ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ | ଯିଏ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଉ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ । ଏଠାରେ କିଛି ଝିଅ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ରାତିରେ ବୁଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରାତିରେ ବୁଲିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଜଣେ ଝିଅ ଏହା ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି, ବଳାତ୍କାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ରାତିରେ ସେ ବାହାରେ ବୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ |

ଏହି କଥା କହିଥିବା ଝିଅର ନାମ ହମିଦା ସଇଦ, ସେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଭାବରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସବୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଖୋଲାଖୋଲି ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ହମିଦା ମୁଖ୍ୟତ କାଶ୍ମୀରର ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପଢୁଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ହମିଦା କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ କାଶ୍ମୀରରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଝିଅ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁଃଖିତ। ହମିଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଝିଅ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ଏହା ପରେ ହମିଦା କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ମୁହଁ ମଧ୍ୟ ଦେଖି ନଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ନଅ ମାସ ଧରି, ତାଙ୍କ ଜେଜେମା ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ହମିଦାଙ୍କ ମାତୃ ଗର୍ଭରେ କେବଳ ଏକ ପୁଅ ବିକାଶ ହେଉଛି | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବିଂଶତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି । ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଗୋଆ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ କେରଳ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ମିଜୋରାମ ରହିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିହାର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ଶୀର୍ଷ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା, ବିହାରର ମୁଜାଫରନଗରରେ ରହୁଥିବା ଝିଅ ରିଚା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଅଶ୍ଳୀଳତା ଖରାପ ବୋଲି ଧରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ପର୍ଣ୍ଣ ତାରକା ଜଣେ ସେଲିବ୍ରିଟି ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରିଚା MBA ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି |

ଏହା ପରେ ରିଚା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ କୋଡିଏ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଠ ବର୍ଷ ବଡ ଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସହ କେହି କଥା ହୋଇନଥିଲେ। ମୁଁ ଏ କଥାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଛି | ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ରହୁଥିବା ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ମାନସିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କାମ ସାରି ସେ ଘରକୁ ଫେରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଅଫିସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ପାଦରେ ଚାଲି ଯାଇ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଯେ ଏହି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରାତିରେ ରାସ୍ତାରେ ଏକୁଟିଆ ବୁଲୁଥିବା ଝିଅକୁ ଭୁଲ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜକୁ ମାନସିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରନ୍ତି।

ଆମେ କେବଳ ଆଶା କରିପାରିବା ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଭୁଲ ବୁଝନ୍ତି, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତୁ କାରଣ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଜଣେ ଝିଅ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଳଙ୍କାର |

Share Your Views In Comments Below

comments